Haliç kıyısında Yunus Gösteri (Foto)

Haliç kıyısında Yunus Gösteri (Foto).27968
  • Giriş : 01.12.2008 / 23:18:00

Moskova Dolphinarium tarafından projesi hazırlanan ve Eyüp'te Haliç kıyısına yapılan Yunus Gösteri Merkezi ''İstanbul Dolphinarium'' açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Açılış töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2004 Avrupa Kültür Başkenti ile iyi bir sürece girdiklerini ve çok iyi hizmetler yaptıklarını söyledi.

Açılışı yapılan Yunus Gösteri Merkezi'ni Eylül 2006'da 15 yıllığına yap-işlet-devret olarak İstanbul Dolphinarium Aqua World Turizm Ticaret Limited Şirketine ihale ettiklerini belirten Topbaş, tesis için yaklaşık 10 milyon dolar harcandığını kaydetti. Topbaş, tesisteki havuzlarda Haliç'ten alınan ve temizlenen suyun kullanılacağını belirterek, ''Balkanların en büyük Yunus Gösteri Merkezi, İstanbul ve çocuklar için önemli bir aktivite alanı oldu'' dedi.
Topbaş, Haliç'in etrafına bunun gibi başka aktivite alanları da yaptıklarını belirterek, ''Haliç'in daha temiz hale gelmesi için İstanbul Boğazı'nın Baltalimanı kısmından Haliç'e tünel yapacağız. Boğazın suyunu Haliç'e pompalayarak Haliç'i daha temiz hale getireceğiz'' diye konuştu. Rusya Federasyonu Parlamento Devlet Duması Uluslararası İlişkiler Komitesi Birinci Başkan Yardımcısı Leonid Slutskiy, bu tesiste Türk işçilerinin ve Rus bilim adamlarının tecrübesinin bir araya geldiğini belirterek tesisin Avrupa'nın en büyük Yunus Gösteri Merkezi olduğunu söyledi.

UTRIJ Dolphinarium Genel Müdürü Lev Muhamedov, Rusya firması olan Dolphinarium'un 7 ülkede 15 merkezi bulunduğunu, İstanbul'da açılışı yapılan bu merkezin İstanbul 2010 Avrupa Kültür Merkezi seçilen İstanbul için önemli bir aktivite merkezi olacağını kaydetti.

Törende konuşmaların ardından fok ve yunus balıkları gösteri yaptı. Yunuslar gösterilerinin ardından Türk ve Rus bayrağının motifleri bulunan iki topu Topbaş ile Leonid Slutskiy'a sundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*