Haliç'te müthiş fetih şöleni büyüledi

Haliç'te müthiş fetih şöleni büyüledi.13042
  • Giriş : 29.05.2009 / 22:23:00

İstanbul'un fethinin 556. yıl dönümü, yarın Haliç Balat'ta görsel bir şölen ile kutlanırken fetih coşkusu su, ışık, lazer ve ses gösterileriyle yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, İstanbullular, fetih coşkusunu su, ışık, lazer ve ses gösterileriyle yaşandı.
Bu şov için toplam ölçüleri 135 metreye 20 metre olan 3 dev su perdesi, toplam 118 adet hareketli su pompası, 3 adet gayzer su pompası Haliç'in sularını hareketlendirecek. Su gösterilerine toplam 96 adet robot ışık ve 30 adet gökyüzü tarayıcısı da renk kattı
Gösteride, su ve ışık sistemlerine ek olarak Balat'ta lazer şovu da yapıldı.
Bu arada, İstanbul'un fethi için hazırlanan film ise 15 metreye 60 metre boyutlarındaki dev perde üzerinde gösterildi.
Gösterinin finalinde Genelkurmay Başkanlığı Mehteran Bölük Komutanlığı ve ünlü tenor Hakan Aysev özel bir konseri sundu.
Mehter konseri ile birlikte toplam 10 bin 800 adet havai fişeğin kullanıldığı görkemli bir havai fişek gösterisi de Haliç semalarını aydınlatıldı.
Bu gösteri için 92 Türk, 19 Alman, 5 Avusturyalı ve 3 Fransız'dan oluşan 119 kişilik bir teknik ekip ve 46 kişilik destek ekibi çalışacak. Toplam 14 TIR'la taşınan teknik malzeme kullanıldı..
Öte yandan yarın ayrıca Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda ''Fetih Resepsiyonu'' verilecek.
Gecede İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası'nın ardından ''Enbe Orkestrası'' sahne aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*