Halid Meşal: Yeni askerler kaçırabiliriz

Halid Meşal: Yeni askerler kaçırabiliriz.17607
  • Giriş : 21.03.2009 / 13:10:00

Hamas lideri Halid Meşal, İsrail'in Hamas'ın öne sürdüğü şartları yerine getirmediğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hamas'ın Suriye'de sürgünde bulunan lideri Halid Meşal, İsrail'in, ellerindeki İsrail askeri Gilad Şalid'in serbest bırakılması için Hamas'ın öne sürdüğü taleplere karşı daha esnek olması gerektiğini, aksi takdirde yeni askerler kaçırmak zorunda kalacaklarını söyledi.

İsrail'de yayımlanan Jerusalem Post'un haberine göre Meşal, Avustralya'nın Sydney Morning Herald gazetesine verdiği demeçte, İsrail'in Gazze Şeridi'ne geçişleri açmaması üzerine 2006'da Şalit'i kaçırdıklarını hatırlatarak, taleplerinin yerine getirilmesi için aynı yola başvurmak zorunda kalabileceklerini belirtti.

İsrail'in olanlardan ders almadığını ifade eden Meşal, İsrail'in Filistinlileri serbest bırakmayı reddetmesinin, kendilerini bunu sağlamak için diğer yolları izlemeye iteceğini, bu yollardan birinin de daha çok İsrail askeri kaçırmak olduğunu söyledi.

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın, "İsrail'in karşılık vereceğini bilseydim, 2006'da iki İsrail askerinin kaçırılması talimatını vermezdim" sözlerini hatırlatan Meşal, kendilerinin başka çaresi olmadığını kaydetti.

İsrail, iki askerinin Hizbullah tarafından kaçırılması üzerine Lübnan'daki örgüte karşı saldırılar başlatmıştı. İsrail-Hizbullah savaşı bir aydan fazla sürmüştü.

Meşal, İsrail'in Gazze'den düzenlenen roket saldırılarına son verilmesi karşılığında kuşatmayı sona erdirmesi ve sınır geçişlerini açması gerektiğini, ancak bunları yapmadığını belirterek, "Filistinlilere, kuşatma altında yavaş yavaş mı, yoksa hızla ateş altında mı ölmek istersiniz" diye sormanın adil olmadığını vurguladı.

İsrail'in Gazze Şeridi'nde düzenlediği, 22 gün süren operasyondan sonra Şalit'in serbest bırakılması için taraflar arasında görüşmeler yoğunlaşmıştı, ancak görüşmeler tarafların birbirlerini uzlaşmazlıkla suçlaması üzerine geçen salı günü çıkmaza girmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*