Halid Meşal'den yabancı ülkelere rest

Halid Meşal'den yabancı ülkelere rest.9249
  • Giriş : 07.05.2009 / 20:13:00

Hamas'ın Siyasi Büro Şefi Halid Meşal, "Hiçbir ülkenin Filistin halkı ve Filistinlilerin hakları üzerinde bir yaptırım hakkı bulunmadığını" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Meşal, Gazze'deki Filistinlilere, bir araştırma kuruluşunun düzenlediği toplantıda, video konferans aracılığıyla seslendi ve özellikle son günlerde dillendirilen, Arap Birliği'nce hazırlandığı belirtilen yeni barış inisiyatifi ve bu planda Filistinlilerin geri dönüş haklarının çıkarıldığı yolundaki iddialara değindi. Meşal, böyle bir planı hiçbir şekilde kabul etmediklerinin altını çizdi.

Filistinli üst düzey kaynaklar, hafta başında ılımlı Arap ülkelerinin liderlerinin, yeni bir Arap barış planı üzerinde çalıştığını ve Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in bir süre sonra bir araya geleceği ABD Başkanı Barack Obama'ya planı sunacağını iddia etmişti.

Filistin'de yayımlanan gazetelerden El Kuds El Arabi, Filistinli kaynaklara dayanarak, Ürdün Kralı Abdullah'ın Washington'daki son görüşmesinde Obama'ya, eski barış inisiyatifindeki muğlak bulunan bazı bölümleri daha net ve anlaşılır hale getirecek yeni bir inisiyatifin formüle edilmesi sözü verdiğini öne sürmüştü.

Filistinli kaynaklara göre yeni barış inisiyatifi, eskisindeki, Amerikalılar ile İsraillilerin itiraz ettiği hususları karşılayacak biçimde hazırlanıyor.

Aynı kaynaklara göre, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas da Amerikan taleplerini geçen pazar Ürdün Kralı Abdullah ile görüşmesi sırasında müzakere etti. Verilen bilgiye göre Ürdün Kralı Abdullah, Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Abbas, halihazırda plan üzerinde çalışıyorlar. Plan çalışmalarının aynı zamanda Suudi Arabistan ve Suriye ile de danışılarak yürütüldüğü belirtiliyor.

Barış planı üzerinde yapılan düzeltmelerin, Filistinli mültecilerin Arap ülkelerinde yerleştirilmesi, ülkeye dönmek isteyenlerin İsrail'e değil Filistin topraklarına geri dönüşlerine izin verilmesi yanı sıra Filistin Yönetimi ile İsrail arasında toprak değişikliği yapılması sonrası, Filistin'in silahtan arındırılmış bir ülke haline gelmesi gibi değişiklikleri içerdiği öne sürüldü.

Meşal, bu konuyla ilgili düşüncelerini dile getirirken, "Bazılarının yepyeni Filistin ve Arap girişimleri oluşturmaya çalıştıklarını" söyledi. Meşal, Arap Birliği ülkelerinin yeni olası düzenlemelerini hiçbir şekilde kabul etmediklerini vurgulayarak, bunların düzeltilmesini istedi. Meşal, bu düzenlemelerin İsrail'in istekleri gözetilerek değil, Filistinlilerin hak ve talepleri göz önünde bulundurularak hazırlanmasını da istedi.

Meşal, "Filistinlilerin hakları ayaklar altına alınarak barış yapılmasına karşı olduklarını" vurgularken, Hamas'ın bu hususta hiçbir müzakereye niyetli olmadığını da ifade etti.

Barış görüşmeleriyle ilgili olarak Meşal ayrıca, yine dış unsurların kötü etkilerinin altını çizdi. "İran tehdidi olarak takdim edilen umacının masaya yatırılması gerektiğini" ifade eden Meşal, "Onlar (ABD ve İsrail) bölgede hayali bir düşman yaratmak istiyorlar, oysa gerçek düşmanın kim olduğunu herkes biliyor" diye konuştu.

Meşal Filistinliler arasındaki diyalog çabalarına değinirken, geçici hükümet, güvenlik ve Filistin Kurtuluş Örgütü'nün yeniden yapılandırılmasının önemli konular olduğunu belirterek, bu konuların çözümlenmesinin, yine dış unsurlardan arındırılmış ciddi çabalar gerektirdiğini söyledi.

Arta kalan "diyalog meselelerinin" bir paket olarak çözümlenmesini öneren Meşal, tarafların, bölünmenin dış unsurlarca, seçilmiş hükümetin otoritesini yıpratan bir darbe gerçekleştirmesinden kaynaklandığını bilmeleri gerektiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*