Halide İncekara'dan "Gönüllük"

Halide İncekara'dan
  • Giriş : 10.03.2009 / 23:36:00

AK Parti milletvekili ve Seçim Koordinasyon Merkezi Başkan Yardımcısı Halide İncekara yoğun temposunun arasında "Gönüllük" isimli bir kitaba imza attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Seçim bölgesi İstanbul'da AK Parti'nin yaptıklarını ve yapacaklarını anlatan İncekara, içerisinde uzun süre yer aldığı gönüllü faaliyetlere ilişkin anılarını ve tecrübelerini bir kitapta topladı.“Bir tadına bak çok seveceksin” sloganı ile kaleme aldığı Gönüllük isimli kitapta sevgi, hoşgörü ve yardımlaşmanın önemine değinen İncekara, kitabınında “derman sizdedir dertleri ortada bırakmayın” diyor.

GÖNÜLLÜLER DÜNYASINA DAVET

Bir çok gönüllü çalışmanın içinde yer alan İncekara, TBMM çatısı altında özelikle çocuk, gençlik ve kadın üzerine çalışmalarını yürütüyor. Çocuk ve Gençlerdeki Şiddeti Araştırma Komisyonu Başkanlığı görevini de yürüten Halide İncekara, kitabın önsözünde neden gönüllük üzerine bir kitap kaleme aldığını şu cümlelerle aktarıyor; “Bu kitap kavganın yerine uzlaşmanın tüketmenin yerine paylaşmanın, yok etmek yerine yaşatmanın yer aldığı bir dünyaya, “gönüllüler dünyasına” davet için yazıldı.İnsanlığın kaderini, gönüllülerin değiştireceğine inandığını ifade eden İncekara, kitabında “sayılabilen ve ölçülebilen herşeyin gücünün bittiği yerde, gönüllülerin gücünü görüyorum” diyor. Materyalist dünyadaki ilişkiler zinciri ve teknolojinin gelişiminin insanoğlunu yanlızlığa ittiğinin altını çizden İncekara, “bir topluma korku ve güvensizliği yaydığınızda, onları birbiriyle iletişimsiz, sevgisiz ve önyargısız hale getirirsiniz. Artık böyle bir toplumun yeniliklere açık olması, üretimede verimliliğin artması, şiddetten uzak kalması mümkün değildir” tesbitinde bulunuyor.

STK'LARIN KIRMIZI ÇİZGİLERİ

Sivil toplum kuruluşlarının gücünü toplum desteği, bağışçısı ve gönüllülerinden aldığının altını çizen İncekara Gönüllülük isimli kitabında STK`ların güven topluma güven vermesi için gerekli olan şartları şöyle sıraladı. STK`lar hizmet verdiği alanı net belirleyebilmeli, şeffaf ve hesap verebilir durumda olmalı, para kaynaklarını açıklayabilmeli, diğer STK`lara önyargılı, öteleyici bir tavır sergilememeli, işbirliğine açık olmalı, tüzükte yazılı amaçlarının dışında örtülü bir amaç taşımamalı, toplumun hassasiyetlerini örtülü amacına alet etmemeli, amaçlarını gölgede bırakacak, ideolojik bir yapılanmanın içinde olmamalı, içine kapanarak toplumdan kopuk yaşamamalıdır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*