Halil Akkaş Avrupa 4.'sü oldu

  • Giriş : 03.03.2007 / 00:00:00

19. Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'nda 3 bin metre finalinde piste çıkan Halil Akkaş, 8:03.14'lük derecesiyle dördüncülükte kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İngiltere'nin Birmingham kentinde düzenlenen şampiyonanın ikinci gününde koşulan 3 bin metre finalinde, yarışa oldukça kontrollü başlayan milli atlet, son metreye kadar İspanyol Jesus Espana'nın liderliğinde süren mücadelede, ilk turlarda arka grupta yer aldı.

Yarışın sonlarına doğru ataklarını artıran Halil Akkaş, son 3 turunu ilk 5 içinde koştuğu yarışta, son metrelerde atak yaparak öne geçmek istese de kalabalık ön gruptan ve özellikle İtalyan Caliandro'nun engellemesinden sıyrılamayınca dördüncülükte kaldı.

Oldukça düşük tempolu geçen yarışta, İtalya Cosimo Caliandro, 8:02.44 ile altın madalyanın sahibi olurken, Fransız Bouabdellah Tahri, 8:02.85 ile gümüş, yarışta son anda geriye düşen İspanyol Jesus Espana ise 8:02.91 ile bronz madalyanın sahibi oldu.

Akkaş üzgün

Yarış sonrası oldukça üzgün olduğu gözlenen Akkaş, çok düşük tempoda bir yarış olmasına rağmen, finişin darlığından dolayı son metrelerde kendisine yer bulamadığını belirterek, ''Dördüncülüğe abone oldum'' dedi.

Ayaklarındaki yara izlerini göstererek, yarış boyunca rakiplerinden çok darbe aldığını ifade eden Akkaş, ''Rusya, İsveç ve İngiltere. Hepsinde de madalyayı kıl payı kaçırdım. Bu talihsizliği yenmem lazım. Japonya'daki dünya şampiyonasının ardından, hedefim 2008 Çin Olimpiyat Oyunları. Orada kendimi milletime affettireceğim'' diye konuştu.

Milli atlet Halil Akkaş, üst düzey uluslararası yarışlarda, bir türlü dördüncülükten kurtulamadı.

Rusya'nın başkenti Moskova'da 2005'te yapılan Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nı dördüncü sırada tamamlayan milli atlet, İsveç'te 2006'da yapılan Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda da 3 bin metrede 4. sırada yer aldı.

Akkaş, bu iki yarışın ardından Birmingham'da yine dördüncülükte kaldı.

Aziz Yıldırım'dan teselli

3 bin metre finali sonrası milli atleti ilk teselli eden, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım oldu.

Halil Akkaş'ı telefonla arayan başkan Yıldırım, milli atlete üzülmemesini söyleyerek, kendisinden daha nice büyük başarılar beklediklerini ve çalışmalarını bu yönde sürdürmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious