Halil Akkaş'a ani doping kontrolü

  • Giriş : 12.05.2007 / 00:00:00

IDTM yetkilileri tarafından ''Kaçak'' raporu düzenlenen Fenerbahçeli milli atlet Halil Akkaş, bugün İzmir'de ani olarak kontrole alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kamp yerinde bulunmadığı için 10 gün önce Uluslararası Doping Testleri ve Yönetimi (IDTM) yetkilileri tarafından ''Kaçak'' raporu düzenlenen Fenerbahçeli milli atlet Halil Akkaş, bugün İzmir'de ani olarak kontrole alındı.

Dünya Anti-Doping Ajansı'na (WADA) bağlı çalışan IDTM yetkililerinin 3 Mayıs'ta yaptığı yarışma dışı kontrollerde, Fenerbahçe'nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde Ankara'da sona erecek koşuya katıldığı için İzmir'deki kamp yerinden ayrılan Akkaş, uzmanlar tarafından ''kaçak'' olarak rapor edilmiş ve durum Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'ne (IAAF) bildirilmişti.

Şehir dışına çıkacağını daha önce bildirmediği için kaçak durumuna düşen Akkaş'ın, İzmir'de kamp yaptığı merkeze ikinci kez ani baskın düzenleyen IDTM yetkilileri, bu kez yerinde bulundukları milli atletten doping numunesi aldılar.

-TEST İÇİN 3 HAK-

IAAF kurallarına göre, 5 yıllık sürede doping testi için 3 kez hazır bulunmayan atletler, 2 yıl pistlerden men ile cezalandırılıyor.

Testlere girmeyen atletler sakıncalılar listesine alınırken, 1 kez ''kaçak'' muamelesi gören Halil Akkaş'ın da daha sık yarışma dışı ani teste tabi tutulabileceği ifade ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious