Halil Mutlu'ya müjdeli haber!

Halil Mutlu'ya müjdeli haber!.16325
  • Giriş : 12.06.2008 / 12:05:00

Avrupa Şampiyonası"nda ikinci olan haltercimiz, şampiyon ilan edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Moldovalı rakibinin doping testi açıklanmadan bir ay önce ülkemize gelip, "Ben Halil Mutlu"yu geçtim, Türk olmak istiyorum" diye astronomik ücret istediği öğrenildi.

PEKİN Olimpiyatları öncesi halterdeki gururumuz Halil Mutlu"ya gelen müjdeli haber büyük moral oldu. İtalya"da yapılan Avrupa Büyükler Halter Şampiyonası"nda kilo averajı ile ikincilik kürsüsünde kalan milli haltercimiz, Moldovalı Igor Bour"un dopingli çıkmasıyla Uluslararası Halter Federasyonu (IWF) tarafından şampiyon ilan edildi.

Uluslararası Halter Federasyonu, böylece dopingli çıkan Moldovalı haltercinin altın madalyasını Halil Mutlu"ya verecek.

Vatandaşlık hakkı istedi

Doping olayı ortaya çıkmadan önce ilginç gelişmeler de yaşandı. Moldovalı Igor, Avrupa Şampiyonu olduktan kısa bir süre sonra Halil"i de geçmesinin verdiği heyecan ve sevinçle Türkiye"ye geldi ve "Ben Türk vatandaşı olmak istiyorum. Ülkeme Avrupa Şampiyonluğu kazandırdım. Ancak ödülümü halen alamadım. Ödüle güvenerek bir arsa aldım ve borçlandım" diye başvuruda bulundu.

Önce Halter Federasyonu"na giden Moldovalı sporcu, Türk olup milli takımda yarışmak için astronomik bir ücret istedi. Bunun üzerine Halter Federasyonu Başkanı Hasan Akkuş, "Önce senin yarıştığın kiloda bizim Halil Mutlu var. Senin istediğin parayı Halil Mutlu bile almıyor. Bizde sporcular kulüplerinden maaş alırlar. Şampiyon olduklarında ise devlet onları en iyi şekilde ödüllendirir" cevabını verdi.

Kulüplerin kapılarını aşındırdı

Bunun üzerine Moldovalı, halter kulüplerimizin kapılarını aşındırıp, "Ben Halil Mutlu"yu geçtim. Bundan sonra Türkiye adına yarışacağım. Beni kulübünüze alırmısınız" dese de teklife sıcak bakılmadı. Halter Federasyonu Başkanı Hasan Akkuş, doping olayı açıklanmadan önce "Halil"i kilo averajı ile geçen bu Moldovalı"nın önceki derecelerini araştırdık. Son şampiyonadaki derecesi ile eski dereceleri arasında büyük bir fark olduğunu görünce şüphelenmeye başladık.

Ancak doping sonuçlarının belli olmaması nedeniyle bir açıklamada bulunmadık. Bununla birlikte bu sporcunun hemen hemen bütün kulüplerimizin kapılarını çalmasına ve acilen "Türk olmak istiyorum" demesi de kafamıza bazı soruların takılmasına neden olmuştu. Ancak doping testinden sonra tüm gerçekler ortaya çıktı" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious