Halis Toprak'a suç duyurusu!

Halis Toprak'a suç duyurusu!.11452
  • Giriş : 10.02.2009 / 16:21:00

TMSF, son günlerde, Halis Toprak imzası ile yayımlanan "Kamuoyuna Duyurulur" başlıklı ilanlarda yeralan iftira ve hakaretler nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), son günlerde Toprak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Halis Toprak imzası ile yayımlanan "Kamuoyuna Duyurulur" başlıklı ilanlarda yeralan iftira ve hakaretler nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

TMSF'den yapılan yazılı açıklamada, "Duyuru adı altında TMSF'yi ve yasal temsilcisi olan Başkanını zan altında bırakan, itham eden, iftira ve yalanlarla dolu metinleri yayınlayan yayın organları hakkında da yasal girişimler başlatıldı. Suç duyuruları kurum olarak TMSF ve Başkan Ahmet Ertürk adına ayrı ayrı yapıldı." denildi.

Açıklamada, TMSF'ye borcunu ödemek istemeyen, daha evvel altına imza attığı borçlarını dahi inkara kalkışan ve Fon'dan alacaklı olduğunu iddia edecek kadar ciddiyetten uzaklaşan bir batık banka patronunun dolambaçlı yöntemlerle Fon'un alacak takip süreçlerini sekteye uğratması girişimlerine göz yumulmayacağı ifade edilerek, Toprak'ın iddialarının gerçeği yansıtmadığı bildirildi. Toprak Grubu'nun borçlarına da yer verilen açıklamada, "Toprak Grubu, muvazaalı yöntemlerle içi boşaltılan ve zarara uğratılan Toprakbank A.Ş.'den kaynaklanan borçlarını ödemek için TMSF ile 18 Aralık 2004 tarihinde ana protokol, 06 Şubat 2008 tarihinde ise ek protokol imzalamıştır.

Protokol borç kalemleri: Grubun banka ipoteklerini bahane ederek varlıklarını elden çıkarmak istememesi üzerine, zorunlu olarak T. İş Bankası A.Ş.'den alınan temlik için 161.808.113 USD, ilk protokol borcu ve faizinden dolayı 476 milyon 742 bin 929 dolar, Toprakbank A.Ş.'nin vergi kaçırdığının tespit edilmesi üzerine Maliye Bakanlığı tarafından kesilen vergi ve cezasının Fon tarafından ödenmesinden dolayı 10 milyon 323 bin 449 dolar, diğer borç ve masraflardan dolayı 4 milyon 676 bin 213 dolar olmak üzere toplam 752 milyon 550 bin 705 dolardır. Borç kalemleri ve miktarı, bizzat Toprak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Halis Toprak tarafından kabul edilmiş ve imzalanmıştır.

Bu alacak tutarına karşılık Libadiye'deki taşınmazın satışından sağlanan 362 milyon 783 bin 808 dolar dahil olmak üzere toplam 479 milyon 535 bin 281 dolar tahsilat sağlanmıştır. Rızai ödeme yapmaktan sürekli kaçınan Toprak Grubu'ndan yapılan tahsilatların tamamına yakını, TMSF'nin tazyiki ve yasal süreçlerinin sonuna kadar kullanılması sonucu ancak mümkün olmuştur. Ek Protokolün yürürlükte kalması halinde, Grup tarafından ödenmesi taahhüt edilen ancak ödenmeyen borç miktarı 31 Aralık 2008 tarihi itibariyle 132 milyon 639 bin 123 dolardır." denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*