Halk, meclisi seçiyor da cumhurbaşkanını niye seçmesin?

Halk, meclisi seçiyor da cumhurbaşkanını niye seçmesin?.12106
  • Giriş : 08.10.2007 / 03:18:00
  • Güncelleme : 07.10.2007 / 22:27:32

Halk, kendi oyuyla meclisi seçiyorsa cumhurbaşkanını da pekala seçebilir. İşte bir yorum daha!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ''Şimdi 11. Cumhurbaşkanı seçildi, görevinin başında. Çünkü Anayasa Değişikliği henüz ortada yok. Ama önemli olan prensiptir. Prensibimiz, cumhurbaşkanını halk seçsin mi seçmesin mi? Halk meclisi seçiyor da cumhurbaşkanını niye seçmesin?'' dedi.

Bakan Gönül, 21 Ekimde yapılacak referandum öncesi teşkilatların bilgilendirilmesi amacıyla düzenlenen partisinin İzmir İl Danışma Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, Turgut Özal dönemine kadar uzanan bir geçmişe sahip ''cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine'' ilişkin tartışma ve taleplerin, 11. Cumhurbaşkanı seçimi sırasında bir zorunluluk olarak ortaya çıktığını söyledi.

TBMM'de Cumhurbaşkanı seçiminin, Anayasa Mahkemesinin kararından sonra gerçekleştirilemez duruma gelmesinin ardından cumhurbaşkanını halkın seçmesine olanak veren bir Anayasa Değişikliği teklifi hazırlandığını belirten Gönül, şöyle konuştu:

''Bizim kararımız neydi? Genel seçimle beraber halkın önüne iki sandık götürmek, birinde halka genel seçimi yaptırmak, birinde de Cumhurbaşkanı için oy verdirtmek. Ancak giden Cumhurbaşkanı bu işlemi veto ettiği için bu tarihte Anayasa Değişikliği de yapılamadı, cumhurbaşkanının halka seçimi de yaptırılamadı.''

-''11. CUMHURBAŞKANI'' İFADESİ-

Milli Savunma Bakanı Gönül, ''genel seçimlerin hemen ardından cumhurbaşkanını halkın seçmesine olanak tanıma'' yönündeki bu düşünce nedeniyle hazırlanan anayasa değişikliğinin geçici maddesinde ''11. Cumhurbaşkanı'' ifadesinin yer aldığını belirterek, şöyle devam etti:

''Şimdi 11. Cumhurbaşkanı seçildi, görevinin başında. Çünkü Anayasa Değişikliği henüz ortada yok. Ama önemli olan prensiptir. Prensibimiz, cumhurbaşkanını halk seçsin mi seçmesin mi? Halk meclisi seçiyor da cumhurbaşkanını niye seçmesin? Halka itimat etmiyor muyuz? Ediyoruz, halkın itimadı zaten üzerimizde olmazsa biz bu görevlerde olamayız. O halde şu anda önümüzde vaktiyle ortaya koyduğumuz bir prensibin uygulanması, desteklenmesi var. Bir ufak değişiklik yapılacak, sırf ''11.'' kelimesi tereddütlere meydan vermesin diye ama bunun dışında cumhurbaşkanını halkın seçmesiyle ilgili bir referandum var ve bu bizim referandumumuz. Bizim partimizin ortaya attığı bir prensibin, halka gitmenin uygulamasıdır. O halde bu prensibin sahibi biziz ve bu şekilde halka anlatacağız.''

Referandumu, bu konudaki samimiyetlerini ortaya koymak ve bunu bir politika olarak yapmadıklarını göstermek bakımından gerçekleştireceklerini ifade eden Gönül, partililerden, genel merkezin referandumda ''evet'' oyu verilmesi yönündeki mesajı bütün halk katmalarına ulaştırmalarını istedi.

Öte yandan, toplantının yapıldığı İzmir Atatürk Stadı Toplantı Salonu'nda elektriklerin kesilmesi, programın 15 dakika aksamasına yol açtı.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious