'Halk, Özal gibi bir cumhurbaşkanı istiyor'

  • Giriş : 10.12.2006 / 00:00:00

Seçilişinin 17. yılında 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başkent'te salonu dolduran binlerce kişinin sevgi ve coşkusuyla anıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, "Bu gün dahi onun ekonomik yaklaşımları hala geçerliliğini koruyor ve uygulanıyor" dedi.

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, halktaki Özal sevgisine dikkat çekerek, "Türkiye'de milyonlarca insan, Özal'ın anıldığı gibi anılacak bir cumhurbaşkanına ihtiyaç duyuyor" dedi.

Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği Ankara ASKİ Kapalı Spor Salonu'nda 'Seçilişinin 17. Yılında Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı Anma' toplantısı düzenledi. Halkın büyük ilgi gösterdiği toplantıya Turgut Özal'ın eşi Semra Özal ve oğlu Ahmet Özal'ın yanısıra Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu, DYP Genel Başkan Yardımcısı Saffet Arıkan Bedük, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ertan Yülek, eski Başbakan Yıldırım Akbulut, ANAP dönemi bakanlar ile Turgut Özal'ın yakın çalışma arkadaşları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan program, Turgut Özal'ın hayatının anlatıldığı bir sinevizyon gösterimi ile devam etti. Özal'ı gören eşi Semra Özal ile birlikte çok sayıda vatandaşın da gözyaşlarını tutamadıkları görüldü.

Toplantıda konuşan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Turgut Özal ile çalışma fırsatı bulduğu için çok şanslı olduğunu, bu sayede Özal'ın ülkesine bağlı, çalışkan ve insan sevgisi dolu biri olduğunu yakın gördüğünü söyledi. Coşkun, Özal'ın ön yargısız ve risk almasını bilen bir kişiliği olduğuna dikkat çekerek, "Onun döneminde Devlet Planlama Teşkilatı'nın, ülkeye hizmet edecek adamların yetiştiği bir okul haline geldi" dedi.

Özal'ın, cumhurbaşkanlığı sırasında yeniden aktif siyasete dönmek için hazırlık yaptığını belirten Coşkun, "Ölümünden 15 gün önce benimle birlikte bazı arkadaşları toplayarak ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumu değerlendirerek, yapılması gerekenleri açıkladı. Bu gün dahi onun ekonomik yaklaşımları hala geçerliliğini koruyor ve uygulanıyor" diye konuştu.

MUMCU: "HALK ÖZAL GİBİ CUMHURBAŞKANI İSTİYOR"

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu da, toplantının cumhurbaşkanlığı seçiminin öncesine rastlamış olmasına dikkat çekerek, "Bu bir tesadüfse, bunun mutlu bir tesadüf olduğunu söyleyebilirim" dedi. Halkta halen devam eden bir Özal sevgisi olduğunu ifade eden Mumcu, "Türkiye'de milyonlarca insan, Özal'ın anıldığı gibi anılacak bir cumhurbaşkanına ihtiyaç duyuyor" diye konuştu. Mumcu, halkın Özal gibi yürekli bir Cumhurbaşkanı aradığını vurgulayarak, "O 'siyasetçinin iki gömleği vardır bir bayramlık bir idamlık' diyecek kadar millet ve gönül adamıydı" dedi.

Özal için "Bu toprakların adamı, gönül adamı, özgürlükçü ve yasakların karşısında dimdik duran biri" diyen Mumcu, sözlerine şöyle devam etti: "Biz halkın kendi iradesiyle seçtiği bir Cumhurbaşkanı istiyoruz. Yapılacak Anayasa Değişikliği ile cumhurbaşkanı, 2 turlu seçimle halk tarafından seçilmeli. Bugün, meclis çoğunluğunun arkasına sığınarak kolaycılığa kaçmanın günü değildir. Bugün doğrusu, milletin önünü açmaktır, kendi yolunu açmak değildir. Milli egemenliğin önündeki son engelleri de kaldırmaktır. Bir lider Özal gibi anılmak istiyorsa yapması gereken budur. Özal demek; özgürlük, icraat, yenilik ve bunların toplamı olan huzur, adalet ve bereketti"

DYP Genel Başkan Yardımcısı Saffet Arıkan Bedük ise kendisinin Özal ile birlikte çalıştığını hatırlatarak, bundan onur duyduğunu söyledi. Özal'ın, yasaklara karşı sürdürdüğü savaşa dikkat çeken Bedük, "O yasakları kaldırarak, özgürlükleri ortaya çıkardı. O bir millet sevdalısıydı" diye konuştu. Bedük, Özal'ın düşünce, fikir ve ifade ile din ve vicdan özgürlüklerini savunan biri olduğunu anımsatarak, "Ancak bunları yaparken devletin üniter yapısının korunmasını da önemsiyordu" dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Yardımcısı Ertan Yülek de Özal'ın ekonomide gösterdiği başarılarına işaret ederek, "Özal, 100 günde ne IMF'den ne de Dünya Bankası'ndan direktif almadan ekonomi alanında büyük değişiklikler yaptı" dedi.Yülek, 28 Şubat sürecinde Özal Cumhurbaşkanı olması durumuda böyle bir sürecin yaşanmyacağını savundu.

Siyasilerin konuşmalarının ardından kürsüde söz alan akademisyen ve yakın çalışma arkadaşları Özali ile ilgili anılarını, düşünce dünyasını anlatarak, onun reformist yanına vurgu yaptılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious