Halk Bankası 50 yıl sonra özelleşir...!

  • Giriş : 19.02.2007 / 00:00:00

Adana Sanayi Odası (ADASO) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Özgümüş, Halk Bankası'nın özelleştirilmesinden vazgeçilmesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Özgümüş, yaptığı açıklamada, Türkiye'de esnaflıktan KOBİ'liğe, KOBİ'likten büyük sanayiciliğe geçmiş olan sanayi tesislerinin yüzde 70-80'inin temelinde Halk Bankası'nın bulunduğunu söyledi. Halk Bankası'nın özelleştirilmesi çabalarının ardından, kurumun yüzde 25'inin halka satılacağını hatırlatan Özgümüş, şunları söyledi: "Halk Bankası'nın özelleştirilmesinin konuşulmasına başlamak için daha 50 yıl var. Halk Bankası'nın yüzde 25'inin halka açılmasının doğru olup olmadığı, geriye kalan yüzde 75'inin ne yapılacağına bağlı. Yüzde 75'lik bölüm blok halinde satılırsa, yüzde 25'ini satın alan halk korumasız kalır. Örneğin büyük bir sermaye yüzde 75 hisseyi aldıktan sonra sermayesini yüzde 500 artırırsa, küçük yatırımcının buna gücü yetmez, mağdur olur. Hisse oranları 5 kat düşer."

Özgümüş, özelleştirme sürecinde Halk Bankasını yabancı yatırımcıların alması durumunda, bunların KOBİ'lerin gelişmesine katkı sağlayacağını düşünmenin de komik olacağını savundu. Halk Bankasını Yunan milli bankasının veya körfez bankasının satın alması halinde Diyarbakır'daki Batman'daki küçük ve orta boy işletmelerin gelişmesi için bu yabancı kurumların hiçbir çaba sarf etmeyeceğini savunan Özgümüş, özelleşmenin seçimden sonra yapılıp yapılmayacağının da henüz netlik kazanmadığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious