Halk Köşk'e nasıl bakıyor, neler bekliyor? -ANKET-

Halk Köşk'e nasıl bakıyor, neler bekliyor? -ANKET-.14051
  • Giriş : 28.08.2007 / 09:36:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 21:21:00

Vatandaşların cumhurbaşkanında görmeyi arzuladığı özelliklerin ilk üçü: Tarafsızlık, değerlere bağlılık, hukuk bilgisi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AKP, CHP ve MHP seçmenlerinin yüzde 50'den fazlası cumhurbaşkanını halkın seçmesini istiyor. Cumhurbaşkanı eşinin türbanlı olması da yüzde 72.6 oranında normal karşılanıyor.

KONDA'nın yaptığı araştırma, halkın yeni cumhurbaşkanından beklentileri konusunda önemli veriler içeriyor. Halkın bugün seçilmesi beklenen cumhurbaşkanında görmeyi öncelikle arzu ettiği özellik "tarafsız" olması.

Bu beklentiyi "cumhuriyet değerlerine bağlılık" izliyor. Ancak cumhurbaşkanında aranan özellikler, partililere göre dağılımda önemli farklar gösteriyor. Örneğin, AKP'ye oy verenler arasında yüzde 20.7 olan cumhurbaşkanının "dindar" olması arzusu DP'lilerde 6.9'a, MHP'lilerde 4.3'e, CHP'lilerde 0.5'e iniyor. Aynı oran, Saadet Partililer arasında yüzde 36.8.

"Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Öncesinde Siyasal Eğilimler, Tutumlar, Beklentiler Araştırması" başlığıyla yapılan araştırmada yüz yüze görüşülen katılımcılara, "Sizce cumhurbaşkanımızda olması gereken en önemli iki özellik ne olmalı?" sorusu yöneltildi.
Yanıtlar arasında "tarafsız olması" yüzde 52.9 ile ilk sırada işaretlendi. "Cumhuriyet değerlerine bağlılık" yüzde 28.4 ile ikinci, "hukuk bilgisi" yüzde 20 ile üçüncü sırada seçilen özellikler oldu.

Genel sıralamada cumhurbaşkanında en az aranan özellikler olarak "AKP'li olması" (yüzde 11.9), "siyasette deneyimi bulunması" (yüzde 12) ve "dindar olması" (yüzde 12.6) dile getirildi.

 

Parti tercihlerinde önemli farklar var

Cumhurbaşkanında aranan özellikler sıralaması, partililere göre dağılımda önemli farklılıklar gösteriyor.

AKP'ye oy verenler "tarafsızlık" (yüzde 45.9), "hükümetle uyum içinde çalışma" (yüzde 22.6) ve "AKP'li olma"yı (yüzde 22.3) ilk üç sıraya yerleştiriyor. Genel sıralamada yüzde 12.6 oranıyla 7. sırada işaretlenen cumhurbaşkanının "dindar" olması arzusu, AKP seçmenleri arasında yüzde 20.7'yle dördüncü sıraya çıkıyor.
Genel değerlendirmede yüzde ikinci sırada çıkan "cumhuriyet değerlerine bağlılık" özelliği AKP'li seçmenler arasında toplam 9 kategori arasında sondan ikinci (8.) sırada dile getiriliyor.

CHP: Önce cumhuriyet

CHP seçmenleri, sıralamayı "cumhuriyet değerlerine bağlılık" (yüzde 69), "tarafsızlık" (yüzde 62.3) ve "hukuk bilgisi" (yüzde 31.8) biçiminde yapıyor. CHP'liler "dindar" olmayı ve "geleneklere bağlılığı" son sıralara yerleştiriyor.

Cumhuriyet, devlet ve gelenek

MHP seçmenleri için ilk üç sırada "tarafsızlık" (yüzde 63.3), "cumhuriyet değerlerine bağlılık" (yüzde 36.4) ve "devlet yönetiminde deneyimli olması (yüzde 25) önem taşıyor. "Geleneklere bağlılık"ta MHP'li seçmenler, AKP'lilerin üzerine çıkıyor.

 

'Eşi türbanlı olabilir'

"Siz seçiyor olsaydınız, Cumhurbaşkanı eşinin türban kullanması, sizin oyunuzu etkiler miydi?" sorusunu yanıtlarken katılımcıların yüzde 58.3'ü "türbana bakmadan oyunu vereceği"ni söyledi.
Katılımcıların yüzde 22.1'i Cumhurbaşkanı adayının eşinin türbanlı olmasını "olumlu puan" olarak değerlendirirken, yüzde 19.5 oranındaki katılımcı bu durumun "olumsuz kanaat" olduğunu ve bu durumda oy vermeyeceğini belirtti.

"Cumhurbaşkanı adayının eşinin türbanı" AKP seçmenini olumlu (yüzde 36.5), CHP seçmenini ise olumsuz etkilemiş (yüzde 57.3) görünüyor.
"Türbanı umursamadan oyunu vereceğini" en yüksek oranda söyleyenler ise yüzde 72.3 ile MHP'liler.

Araştırmada, AKP'nin eşi türbanlı bir adayı Çankaya'ya çıkarmasının "kasıtlı bir tutum" olup olmadığı da soruldu. Katılımcıların yüzde 52.1'i "AKP adayının başka özelliklere göre belirlediğini" söylerken yüzde 27'si "bilerek, isteyerek eşi türbanlı bir aday seçildiği" kanısında olduğunu belirtti.
Aynı soruya parti yandaşlığı üzerinden bakıldığında, CHP'liler "AKP adayının bilerek türbanlı eşli seçildiği"ni (yüzde 63.5), AKP'liler ise "başka özellikleri nedeniyle" seçildiğini (yüzde 74.4) düşünüyor.

Türbanlı eş normal

KONDA araştırmasına göre, katılımcıların yüzde 72.6'sı, Cumhurbaşkanı eşinin türbanlı olmasını normal karşıladığını, yüzde 19.8'i "durumdan rahatsız olacağını", yüzde 7.6'sı da "konu hakkında fikrinin olmadığını" söyledi.

Cumhurbaşkanı eşinin türbanlı olmasını AKP'liler yüzde 91.7, MHP'liler yüzde 79.1 düzeyinde normal karşıladı. CHP seçmenlerin de yüzde 34.6'sı türbanlı eşi normal karşıladığını söylüyor.

'Halk seçsin' uzlaşması

"Siz cumhurbaşkanının nasıl seçilmesi gerektiğini düşünüyorsunuz?" sorusuna "Halk seçsin" diyenlerin oranı yüzde 58.5 olarak saptandı. Katılımcıların yüzde 34.9'u "Meclis seçsin", yüzde 6.7'si ise "Fikrim yok" diyor.

Partilere göre bakıldığında; AKP seçmeninin yüzde 59.7'si, MHP seçmeninin yüzde 54.3'ü, CHP seçmeninin yüzde 54.1'i cumhurbaşkanını halkın seçmesini istiyor. Cumhurbaşkanını "Meclis seçsin" diyenlerin başında MHP'liler geliyor. MHP seçmenlerinin yüzde 41.6'sı "Meclis seçsin" diyor.

Aday eşinin türbanlı olup olmaması önemli değil

Araştırmaya katılan kadınların yüzde 83.9'u, "oy kullanıyor olsalardı, aday eşinin türbanlı olmasına bakmadan oy vereceklerini" söyledi. Ancak kadınlar arasında başını örtmeyenlerin yüzde 35.6'sı "bu durumda kesinlikle oy vermeyeceğini" belirtiyor. "Kesinlikle oy vermezdim" diyenlerin oranı başörtülü kadınlar arasında yüzde 6.9, türbanlı kadınlarda ise yüzde 0.5'e düşüyor.

 

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious