Halk otobüsleri GPRS ile takip edilecek

  • Giriş : 17.04.2007 / 00:00:00

Erzurum'da halk otobüsleri, kurulacak GPRS tabanlı takip sistemiyle izlenecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erzurum Halk Otobüsçüler Derneği Başkanı Mahmut Özdemir, halk otobüsleriyle ilgili gelen şikayetleri ortadan kaldırmak için kurulacak sistemin Temmuz ayında devreye girmesinin planlandığını belirtti.

Sistemin kurulması için deneme çalışmalarının yapıldığını ve başarılı sonuçlar elde edildiğini ifade eden Özdemir, sistem ile halk otobüslerinin güzergahı ihlali yapıp yapmadığının belirleneceğini söyledi. Özdemir, ''Otobüslerin duraklara girip girmediği ve kaç kilometre hız yaptığını da sistemle takip edebileceğiz. Takip için otobüslere chip takılacak'' diye konuştu.

Sistemin kurulmasının otobüs başına 2 ila 5 bin Avro arasında değişen bir maliyet olacağını anlatan Özdemir, sistemin devreye girmesiyle halk otobüsleriyle ilgili şikayetlerin tamamen ortadan kalkacağını belirtti.

Sistem için kurulacak kontrol merkezinde otobüslerin bir aylık çalışmalarının kayıt altına alınacağını anlatan Özdemir, ''Vatandaşlardan gelen şikayeti sistem arşivinden denetleyerek yapacağız. Eğer şikayet haklı ise otobüsü sahibine gereken ceza verilecek'' dedi.

Özdemir, otobüs sahiplerinin de kurulacak sistem ile cep telefonu aracılığı ile otobüslerini takip edebileceklerini kaydetti.

-CEP TELEFONU MESAJIYLA UYARI VERECEK-

Halk otobüsleriyle ilgili en fazla şikayetin durakta bekleyen yolcuları almadığı veya çok sayıda yolcu aldığı yönünde olduğunu anlatan Özdemir, şunları söyledi:

''Kurulacak sistemle tüm bu şikayetlerin önüne geçeceğiz. Artık sürücüler devamlı kontrol edildiklerini bilecek ve ona göre davranacaklar. Ayrıca otobüs sürücüsü, yolcu fazlalığından önündeki duraklarda yolcu alamayacaksa cep telefonu mesajı ile bunu bildirecek ve yeni bir otobüsün sefere konulmasını sağlayacak.''

-AKILLI BİLETE GEÇİLECEK-

Erzurum'da şehir için ulaşımda kullanılan 135 halk otobüsünün bulunduğu ve günlük 100 bin yolcu kapasitesinin bulunduğunu hatırlatan Özdemir, takip sisteminin yanı sıra akıllı bilet uygulamasına da geçeceklerini bildirdi.

Akıllı ve manyetik bilet uygulamasına da önümüzdeki aylarda geçmeyi planladıklarını kaydeden Özdemir, bilet ücreti ödemek için otobüslerde yaşanan yoğunluğunda bu sayede ortadan kalkacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious