Halk oyunları yaşatılacak

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Kültür Bakanlığı, folklorik ve kültürel değerleri yaşatmak için yarışma düzenliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yarışmaya, mahalli amatör halk oyunları toplulukları katılabilecek.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, bu yıl ilk kez 1. Mahalli Halk Oyunları Yarışması düzenleyecek. Genel Müdürlük yarışma ile kültürel ve folklorik değerleri yaşatma ve yayma çabasında olan mahalli halk oyunları topluluklarını destekleyerek, geleneksel oyun ve müzik formlarını yaygınlaştırarak tanıtmayı amaçlıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü bünyesindeki topluluklar ile bunların dışında İlköğretim, Lise ve Yüksek Öğretim Kurumlarının kapsam dışında tutulduğu yarışmaya, mahalli amatör halk oyunları toplulukları katılabilecek.

Yarışmalar ile değerlendirmeleri, grup yarışmaları ve final olmak üzere üç basamakta yapılacak. Grup yarışmaları 27 Ekim-10 Aralık tarihleri arasında Elazığ, Urfa, Antalya, Samsun, İzmir, Bursa ve Ankara olmak üzere 7 merkezde yapılacak. Final yarışması ise, 16-17 Aralık tarihleri arasında, grup yarışmalarında her merkezin birincisi ve ikincisinin yanında yürütme kurulunun tespit edeceği kaybolmaya yüz tutmuş iki yöre olmak üzere ile toplam 16 topluluğun katılımı ile daha sonra belirlenecek bir ilde yapılacak.

Grup yarışmalarında, birinciye 4 bin YTL, ikinciye 3 bin YTL, üçüncüye 2 bin YTL ve 3 adet bin YTL'lik mansiyon ödülü verilecek. Final yarışmasında ise, birincilik ödülü 5 bin YTL, ikincilik ödülü 4 bin YTL, üçüncülük ödülü 3 bin YTL olacak.

Topluluklar yarışmaya Türkiye sınırları içindeki il, ilçe ve köy adları ile ve faaliyette bulundukları ilin yöre oyunları ile katılmak zorunda olacaklar.

Dansçılarda yaş sınırı ise en az 31 Aralık 1986 tarihi olacak.

Topluluklar geleneksel sazlardan oluşan müzik grubu eşliğinde yarışacaklar. Topluluklar tüm yarışma basamaklarında CD, Kaset vb. unsurlar eşliğinde yarışamıyacaklar.

Topluluklar sunumlarını en az 6 en çok 9 dakika içersinde sergileyecekler.

Yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgiye, www. kultur.gov.tr adresinden ulaşılabilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious