Halk şehit görmek istemiyor!

  • Giriş : 04.09.2006 / 00:00:00

Balıkesir’de konuşan Başbakan Erdoğan, "Askerlik yan gelip yatma yeri değildir canım kardeşim” diye konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan, “Sorumluluk mevkinde olan hiç kimse şehit canezeleri ile karşılaşmak istemez. Bu mücadale sürerken zaman zaman şehitlerimiz oluyor ve olacaktır” diye konuştu.

Balıkesir’de TOKİ konutları toplu açılış ve temel atma törenlerine katılan Başbakan Erdoğan, Şehit cenazesi görmek istemiyoruz’ diye tepki gösteren kişilere “Askerlik yan gelip yatma yeri değildir canım kardeşim” diye cevap verdi.

Erdoğan “Askerlik yan gelip yatma yeri değil canım kardeşim. Terör bir beladır. Bu mücadeleyi uzun soluklu olarak yapacağız. Sorumluluk mevkinde olan hiç kimse şehit canezeleri ile karşılaşmak istemez. Bu mücadele sürerken zaman zaman şehitlerimiz oluyor ve olacaktır.Ama bunu istismar edenler oluyor. Biz tarih boyunca neleri konuştuk, neleri paylaştık. ‘Git oğul ya gazi ol ya da şehit ol’ diyerek evlatlarımızı askere gönderdik. Askerimizde polisimizde bütün mücadeleyi veriyorlar. Bütün tedbirleri sonunu kadar alıyoruz.. Bunun istismarını yapmak gerçekten çok üzücü. Bu istismarı yapanlara Türk milleti olarak sizler prim vermemelisiniz” dedi.

Lübnan’a asker gönderilmesi konusunda da çeşitli spekülasyonlar yapıldığını ifade eden Başbakan, “Yeni bir spekülasyon var. Lübnan’da ateşkes noktasında bir durum var. Lübnan’da öldürülen çoçukları görünce içimiz kan ağlıyor. Niye duruyoruz diyoruz. Bu ülkede solu da sağı da herkes bunu söylüyor. Peki yapılması gereken ne? Oturduğun yerden gazel atmak mı? Yoksa orada verilecek bir mücadalede yer almak mı? Biz hükümet olarak orada yer almak istiyoruz. Oradaki mazlum insanların yanında bulunalım ve yanlışlık ceryan etmesin. BM oraya barışı korumak için gidiyor. Farklı emelller olacak olursa biz zaten böyle bir güç içinde yer almayız. Lübnan’daki herhangi bir grubun silahsızlandırılması konusunda Türkiye’den görev istenirse biz askerimizi hemen çekeriz. Biz oraya barışın korunması için gideriz.” dedi.

Erdoğan Ortadoğu’daki Türkiye’nin varlığını hissettirmek için orada olunmasının gerektiğine inandıklarını belirterek ” Bunu insani bir görev ve tarihi sorumluluk olarak görüyoruz. Artık Türkiye’nin yolu açıktır. Afganistan’a Bosna Hersek’e gönderdirdiğimiz zaman Türkiye’de terör yokmuydu? 29 ülkeye askerimizi gönderdik.Terör yok muydu? O zaman konuşmadınızda şimdi niye konuşuyorsunuz ? Bunlar politik yaklaşımlardır. Bunu AKP söylüyor diye tepki gösteriyorlar. Biz ilgili kurum ve kuruluşlar ile bu konuyu konuştuk.Tezkereyi bu doğrultuda konuştuk.Türkiye bu aydınlık yoldan asla geri adım atmayacaktır.”dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious