'Halkalı ve Erenköy gümrükleri şehir dışına taşınacak'

  • Giriş : 16.02.2006 / 00:00:00

- Dış Ticaret ve Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, zamanla şehir içerisinde kalan Halkalı ve Erenköy gümrüklerinin şehir dışına taşınmasını düşündüklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakan Tüzmen de kendsine soru soran çalışanları kırmayarak tek tek cevap verdi. Bakan Tüzmen basın mensuplarına yaptığı açıklamada ise, "Gümrüklere el atılmamıştı, şimdi düzeltiyoruz. Bu pisliği çözeceğiz" dedi.

Kapıkule'deki operasyonun ardından gözlerin çevrildiği gümrükler Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in sıkı kontrolü altında. Bakan Tüzmen, bugün Halkalı'daki gümrüğe giderek sıkıntıları bizzat gördü, çalışanların şikayetlerini dinledi. Hafta içi 500-600, Cumartesi günleri bin ile bin 200 tırın işleminin yapıldığı Halkalı Gümrüğü'ndeki sıkıntıların farkında olduklarına dikkat çeken Tüzmen, çözüme yönelik çalışma içerisinde olduklarını belirtti.

Gümrüklerdeki personel eksiğinin farkında olduklarını belirten Tüzmen, bu sene içerisinde bin kişilik yeni personel alımı için çalışma yürüttüklerini söyledi. Tüzmen, nakliyecilerin gümrüklerde çok fazla beklemesine de çözüm bulacaklarını belirtti.


HALKALI VE ERENKÖY GÜMRÜKLERİ TAŞINACAK

Bakan TÜzmen, zamanla şehir içerisinde kalan Halkalı ve Erenköy gümrüklerinin şehir dışına taşınmasını düşündüklerini söyledi. Tüzmen, Halkalı Gümrüğü ile ilgili, "Burayı taşıyacağız. Başka yolu yok. Burası artık şehir içerisinde kaldı. Burayı taşımamız lazım. Benzeri çalışmayı Erenköy'de de yapacağız" dedi.

Bir taraftan büyük ticaret rakamlarına ulaşırken, altyapının yeterli seviyelere ulaşamamasından yakınan Tüzmen, taşımacılık sektörünün alt yapısının da dış ticarete uygun hale getirilmesi gerektiğini kaydetti.

"Gümrüklere el atılmamıştı. Şimdi düzeltiyoruz. Hep beraber elele vererek pisliği çözeceğiz" diyen Bakan Tüzmen, Türkiye'nin çıkışının dış ticaretin artması ile mümkün olacağını belirtti. Tüzmen, "Başka türlü kendimizi temizlememiz de mümkün değil. Kişi başı gelirimizi artıracağız, insanlarımızı zenginleştireceğiz. Bu kurum ve kuruluşlar kendiliğinden düzene girecek" şeklinde konuştu.


CELALETTİN CERRAH İLE İLGİLİ İDDİA

Ayrıca, bir basın mensubu İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın gümrük müsteşarlığına getirileceği iddiaları ile ilgili Tüzmen, "Spekülasyonlar her yerde olabilir. Görüyorsunuz kabine ile ilgili de spekülasyonlar oluyor. Biz spekülasyonlarla değil gerçeklerle hareket edeceğiz. Herkes bulunduğu yerde işini iyi yapacak" dedi.


TÜRK GÜMRÜKLERİNDE 300 MİLYAR DOLAR

Bakan Tüzmen, ihracat ve ithalatta çok ciddi artışlar yaşandığına işaret ederek, dış itcaretin üç sene içerisinde iki misline çıktığını kaydetti. 190 milyar dolarlık dış ticaretten bahsedildiğini belirten Tüzmen, "Transiti de koyun üzerine 300 milyar dolarlık iş yapılıyor Türk gümrüklerinde. Bu işler yapılırken hatayı minumuma indirmeye çalışıyoruz. Kağıt ve insanı mümkün olduğu kadar sistemin dışına koyduğmuuz zaman sıkıntıları ortadan kaldırmış olacağız. Bu sene gümrük işlemlerini yüzde 100 otomasyon sistemine getirmiş olacağız. Yap-İşlet-Devret modeli ile gümrük kapılarımızı modernize ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious