Halkalı'da seçim terörü yaşandı

  • Giriş : 11.07.2007 / 09:58:00

Halkalı TOKİ konutlarında seçim çalışması yapan DTP ve MHP'liler arasında tartışma çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sopalarla gece siteyi basan ülkücüler, 'Kürtleri istemiyoruz' diye camları kırdı, iki kişiyi yaraladı.
Halkalı'da bulunan TOKİ konutlarında önceki gece seçim çatışması çıktı. Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) seçim minibüsünün siteye girip seçim çalışması yapmak istemesi üzerine başlayan gerginlik gece saatlerinde taşlı sopalı çatışmaya döndü. Ülkücü olduğu belirtilen bir grup site içindeki apartmanlara saldırdı. İki kişi yaralanırken, yaklaşık üç saat süren olaylar polisin müdahalesiyle yatıştırılabildi.

Halkalı'da bulunan TOKİ'ye ait Bezirganbahçe konutlarında önceki gün Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) seçim minibüsü dolaşmak istedi. İstanbul 3. Bölge bağımsız milletvekili adayı Sabahat Tuncel'in posterleri de site girişindeki duvarlara asıldı. İddiaya göre, aynı saatlerde MHP'nin seçim minibüsü de bölgedeydi. İki grup arasında sözlü tartışma başladı. Gün içinde süren gerginlik akşam çatışmaya döndü.

Apartman basıldı

Saat 23.00 sıralarında önce site girişinde toplanıp tekbir getiren grup, ellerinde taş ve sopalarla 'Ya Allah Bismillah Allahü Ekber', 'Kürtleri istemiyoruz', 'Kahrolsun PKK' diye bağırdı. İki apartmanın içine girip camlarını kıran grup, site içinde karşılaştıkları kişileri de tartakladı. Ülkücü bölgeye çevik kuvvet ekipleri ve panzerler sevk edildi.

Panzerler su sıktı

Ülkücü grup uzaklaşırken, sitede oturan bazı kişiler parkta toplandı. Polisin 'Evlerinize çekilin' şeklindeki uyarısına sopa ve taş atarak karşılık verilince bu kez devreye panzerler ve gaz bombaları girdi. Kalabalık, tazyikli su ve göz yaşartıcı bomba kullanılarak dağıtıldı. Gerginlik üç saatin sonunda son bulurken, çevik kuvvet ekipleri olayların yeniden başlaması ihtimaline karşı bir süre sitede bekledi. Olaylarda iki kişi yaralandı, üç kişi de gözaltına alındı.

Güvenlik toplantısı yapılacak

Sosyal dönüşüm kapsamında olan sitenin yöneticileri, birkaç ay önce sitedeki gençlerle çevredeki diğer gençler arasında 'laf atma' meselesinden kavga çıktığını ve bu gerginliğin uzun zamandır devam ettiğini belirtti. Bu arada Küçükçekmece Emniyet Müdürlüğü'nün bölgede bir 'güvenlik toplantısı' yaparak, gerilimi azaltacak önlemler alacağı belirtildi.

RADİKAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious