Halkbank: "Bizim İstanbul'a gelmemiz gerekiyor"

Halkbank:
  • Giriş : 11.03.2008 / 14:06:00

Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın, İstanbul'daki pazar payımızı artırmamız gerekiyor'' diye konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın, bankanın teknolojisinin, hazine yönetiminin, bireysel bölümünün, uluslararası ilişkiler departmanının İstanbul'da olduğunu belirterek, ''Aslında biz İstanbullu olup Ankara'da oturanlardanız. Dolayısıyla hem Ankara hem İstanbul pahalı bir şehir. Bizim İstanbul'a gelmemiz gerekiyor. İstanbul'daki pazar payımızı artırmamız gerekiyor'' diye konuştu.

Aydın,2007 yılı finansal sonuçları ve 2008 hedeflerini açıklamak üzere düzenlediği basın toplantısında, Halkbank'ın, 2006 yılında 863 milyon 498 bin YTL olan net karını yüzde 31 arttırarak, 2007 yılında 1 milyar 131 milyon 39 bin YTL'ye çıkardığını bildirdi. Aydın, bankanın aktif toplamının 2006 yılına göre yüzde 17 oranında artarak, 40.2 milyar YTL'ye, mevduatının yüzde 14 oranında bir artışla 30.6 milyar YTL'ye yükseldiğini, öz kaynak verimliliğinin ise yıllık yüzde 27.7 olarak gerçekleştiğini kaydetti.

Toplam kredilerin toplam aktif içindeki payının 2007 yılında yüzde 45'e ulaştığını ifade eden Aydın, Halkbank'ın kredi portföyünün 2007 yılında yüzde 56 oranında artışla 17.8 milyar YTL'ye ulaştığını aktardı. Aydın, 2006 yılında yüzde 42.8 olan mevduatın krediye dönüşüm oranının 2007 sonunda yüzde 58.8'e yükseldiğine işaret eden Aydın, bireysel kredilerde 2007 sonu itibariyle yüzde 93 artış yaşandığını ifade etti. Ticari kredilerde yüzde 69, kooperatif kredilerinde yüzde 12 oranında artış elde ettiklerini dile getiren Hüseyin Aydın, KOBİ'lere kullandırdıkları kredilerin toplam krediler içindeki payının yüzde 55 düzeyinde olduğunu söyledi. Aydın, KOBİ'lerin yanında olan bir banka olarak 2007 yılında yaklaşık 1 milyar YTL kredi kullandırdıklarını toplam kredi tutarının ise 10 milyar YTL'yi bulduğunu kaydetti.

Aydın, 2008 yılına ilişkin hedeflerini de açıkladı. 2008 yılında KOBİ bankacılığında ilerlemeyi, bireysel bankacılık hizmetlerini geliştirmek ve bankanın büyümesinin karlılık ve verimliliği koruyarak sağlamak istediklerini anlattı. Aydın, 2008 yılında toplam kredi hacmini yüzde 40 oranında büyütmeyi, karlılıklarını da yüzde 25 oranında arttırmayı planladıklarını kaydetti. Aydın, ayrıca Halkbank'ın bu yıl 70'inci kuruluş yıldönümünü kutladığını hatırlattı.

"ATAŞEHİR'DEKİ ARSAYLA İLGİLİ TOKİ'YLE GÖRÜŞMELERDE SON AŞAMAYA GELDİK"

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Halkbank Genel Müdürü Aydın, bankanın İstanbul'a taşınması konusundaki bir soru üzerine, aslında 2004'te İstanbul'a gelmeyi arzu ettiklerini, ancak o dönemde hem birleşme hem taşınma risk oluşturabileceğinden sadece birleşme işlemini gerçekleştirdiklerini anlattı.

Bankanın teknolojisinin, hazine yönetiminin, bireysel bölümünün, uluslararası ilişkiler departmanının İstanbul'da olduğunu belirten Aydın, ''Aslında biz İstanbullu olup Ankara'da oturanlardanız. Dolayısıyla hem Ankara hem İstanbul pahalı bir şehir. Bizim İstanbul'a gelmemiz gerekiyor. İstanbul'daki pazar payımızı artırmamız gerekiyor'' diye konuştu.

Ataşehir'deki arsayla ilgili TOKİ'yle ciddi anlamda görüştüklerini ve görüşmelerde son aşamaya geldiklerini kaydeden Aydın, söz konusu yerin temin edilmesinden sonra teknolojinin faydalarından da yararlanıp, en

seri şekilde Ataşehir'de bankanın genel müdürlüğünü inşa edeceklerini ifade etti. Aydın, İstanbul'a gelmeyi düşündükten sonra Ankara'da hiç departman kurmadıklarını söyledi. TOKİ'yle yaptıkları fiyat görüşmelerine ilişkin bir soru üzerine de Aydın, tamamen ticari esaslara göre, ortak bir noktada görüşmelerin sonlanacağını, yakın bir gelecekte bunun belli olacağını belirtti. Taşınma maliyetine ilişkin de Aydın, bu konuda en yüksek maliyetin aslında insan kaynağı olduğunu, bankanın ciddi anlamdaki insan kaynağının da İstanbul'da çalıştığını aktardı.

"2008 İÇİN POZİTİF DÜŞÜNÜYORUZ"

Global piyasalardaki dalgalanmalar ve bunun Türkiye'ye etkilerine ilişkin bir soruyu ''Biz, 2008'i negatif algılamıyoruz. 2008 için pozitif düşünüyoruz. Zaten her sene bir şey oluyor. Bu yıl da böyle oldu. Her sene bir şey olacak diye karamsar olmamıza gerek yok. Elbette sıkıntılar, problemler olacak. Ama kredibilite son derece önemli. Biz panik yapmayacağız. Bu dönemde, bu süreçte piyasa oyuncuları son derece önemli '' diye yanıtladı.

"HALKBANK'IN 2010'A KADAR ÖZELLEŞTİRİLECEĞİ,HÜKÜMETİN BEYANLARINDA BULUNUYOR"

Aydın, bankanın özelleştirme sürecine ilişkin bir soru üzerine, özelleştirmenin ne zaman yapılacağının, Özelleştirme İdaresi ile Özelleştirme Yüksek Kurulunun (ÖYK) kararı olduğunu söyledi. Yönetim olarak. Bu süreçte çalışmalarına devam ettiklerini ve karar mercisinin konuya ilgili en doğru vereceğine inandıklarını aktaran Aydın, ÖYK'nin yüzde 25'lik halka arzdan sonra, Halkbank'ın yol haritasıyla ilgili alınmış herhangi bir kararı

bulunmamakta. Ama Halkbank'ın 2010'a kadar özelleştirileceği hususu, hükümetin ilgili beyanlarında bulunuyor. Takvimin devam edeceğini düşünüyoruz'' diye konuştu.

"MAALESEF BUGÜNLERDE HALKA ARZ FİYATIMIZIN ALTINDAYIZ"

Bankanın şu andaki piyasa değerine ilişkin soru üzerine Aydın, halka arzı gerçekleştirdiklerinde 9 kat talep topladıklarını ve dolar bazında yüzde 72, YTL bazında yüzde 50'lik bir pozitif getiri olduğunu hatırlatarak, ''Ama maalesef bugünlerde halka arz fiyatımızın altındayız. Bunun geçici olduğunu düşünüyoruz. Halkbank'a talebin artarak devam edeceğinden hiç kuşku duymuyoruz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious