Halkbank'ın halka arzında yola devam kararı

Halkbank'ın halka arzında yola devam kararı.17615
  • Giriş : 27.12.2007 / 17:57:00

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) Halkbank'ın Hazine'ye ait hisselerinin özelleştirilmesi ve yüzde 25'inin halk arz edilmesi kararına yaptığı itirazı reddetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Halkbank'ın Hazine'ye ait hisselerinin özelleştirilmesine, yüzde 25'ine kadar olan kısmının halka arz yöntemiyle özelleştirilmesine ve halka arz işlemlerinin bu yıl sonuna kadar tamamlanmasına ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararının yürütmesinin durdurulması isteminin reddine yapılan itirazı reddetti.

Ankara Ticaret Odası (ATO), Halkbank'ın sermayesinde bulunan Hazineye ait hisselerin özelleştirme kapsam ve programına alınması, Halkbank hisselerinin yüzde 25'ine kadar olan kısmının halka arz yöntemiyle özelleştirilmesi ve halka arz işlemlerinin 2007 yılı sonuna kadar tamamlanmasına ilişkin 5 Şubat 2007 günlü ÖYK kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açmıştı.

Danıştay 13'üncü Dairesi, kısmen karar verilmesine yer olmadığına ve yürütmenin durdurulması isteminin kısmen reddine karar vermişti.

Davacı ATO, 13'üncü Daire'nin yürütmenin durdurulması isteminin reddine ilişkin bölümüne itiraz ederek kaldırılmasını istedi.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu ATO'nun itirazını reddetti.

Danıştay 13'üncü Dairesi, davayı daha sonra esastan karara bağlayacak.

Halkbank'a 12.5 milyar dolar talep gelmişti

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 7 Mayıs 2007'de yaptığı açıklamada Halkbank hisselerinin halka arzında, yabancı yatırımcılardan halka arz miktarının 8.7 katı, yerli yatırımcılardan ise 3 katı talep toplandığını söylemişti.

Kemal Unakıtan, ''Toplam talep, 12.5 milyar doların üzerinde gerçekleşti'' demişti.

Maliye Bakanı, Halkbank hisselerinin halka arzında 1 YTL nominal değerli hissenin satış fiyatının daha önce 6.40 - 8 YTL aralığında belirlendiğini hatırlatırken, "Satış fiyatı, yüksek ilgi ve talep sonucu, halka arz fiyat aralığının en üst dilimi olan 8 YTL olarak belirlenmiştir" şeklinde konuşmuştu.

Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci de, hisse dağılımının yüzde 70'ine yakınının yabancı, yüzde 30'una yakınının da yerli yatırımcılara yapıldığını kaydetmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious