Halkımı özledim, dönüyorum!

  • Giriş : 06.08.2006 / 00:00:00

Mesut Yılmaz, siyaseti hiç özlemediğini ve sevmediğini fakat vatandaşı özlediği için döndüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yüce Divan'da yargılandıktan sonra ilk yurt gezisini baba ocağı Rize'ye gerçekleştiren Mesut Yılmaz, üç günlük gezinin ardından memleketinden ayrıldı. Cuma günkü Cumhuriyet Alanı'ndaki mitingin ardından dün de Rize'nin doğu ilçelerini gezen eski başbakan Yılmaz, bugünde baba ocağı Çayeli ilçesindeydi. Anavatan Partisi'nin önündeki otobüsün önünden hemşehrilerine seslenen Yılmaz, "Siyaseti hiç sevmediğim halde sizler için bu işe yeniden soyuldum." dedi.

Rizelileri özellikle de baba ocağı olan Çayelileri çok özlediğini konuşmasında dile getiren Mesut Yılmaz, "Hepinizi çok özledim. Fakat siyaseti hiç özlemedim. Aslında Türkiye'de yapılan siyaseti hiç sevmiyorum. Siyasetin tüm sıkıntılarını yaşadım. Bunun en son örneği de Yüce Divan'da yargılanmaktı. Size yol, hastane, okul yapmaya yani size hizmet etmeye çalıştım. Ama gördümki siyasette hizmetten daha önemli olan maalesef çamur atmaktır. Bana her türlü çamuru attılar. En kötü şey milletin vicdanında mahkum olmaktır. Bir siyasetçi için en kötü ceza dedikoduyla çamurla, iftirayla milletin vicdanında mahkum olmaktır. Beni Yüce Divan'a gönderdiler. Beni silmek istediler. Aslında bana iyilik yaptılar. Çünkü daha güçlü olarak geri döndüm. Eğer orada terslik olsaydı bir daha sizin karşınıza gelemezdim." diye konuştu.

Türkiye'nin hizmetten mahrum kalmasına gönlü razı olmadığı için siyaset işine yeniden soyunduğunu yineleyen Yılmaz şöyle konuştu: "Önümüzdeki dönem elimden geleni yapacağım. 23 senelik siyasi tecrübemi kullanacağım. Sizlerin önüne tıpkı 1983 Anavatan gibi gönül rahatlığıyla ülke yönetimini teslim edebileceği, sonrada pişmanlık duymayacağı yeni bir siyasi oluşumu oluşturmaya çalışacağım. Bazı laflar ettiler. Mesut Yılmaz Anavatan'dan ayrılacak şu partiye gidecek diye. Ben siyasete Anavatan'la doğdum, Anavatan ile öleceğim. Ama istiyorumki Anavatan sadece günlük politika yapan, hükümeti kötüleyen bir parti olmasın. Anavatan yarınki iktidara hazır olan bir parti olsun. Türkiye'nin en güçlü kadrolarının birleştiği ve Türkiye'yi yeniden ayağa kaldıran bir parti olsun. Uzun yolda bir süre ara verdik. Bu maratona yeniden başlayacağız. Bu maratonu devam ettireceğiz. Siz bana destek olduğunuz sürece ben sizi mahcup etmeyeceğim."

Yılmaz, Ankara'daki siyasi havadan bunaldığında moral depolamak için baba ocağı Rize'yi tercih ettiğini de ifade etti.

YILMAZ: ERDOĞAN RİZE'DEN ADAY OLAMAZ

Mesut Yılmaz Ardeşen'de Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ı önümüzdeki seçimde Rize'den aday olmaya çağırırken, bu kez daha ileri giderek, "Erdoğan Rize'den aday olmaya cesarete edemez." ifadelerini kullandı. Dün gece katıldığı bir televizyon programında Erdoğan'ın Rize'den aday olamayacağını, aday olması halinde bunu Rizeliler'e anlatamayacağını iddia eden Yılmaz, "Buradan bir kez daha söylüyorum. Erdoğan Rize'den aday olmaya cesaret edemez. Eğer adaylığını açıklarsa daha önce söylediklerini tek tek önüne koyarız. Şimdi Ankara'da Türkiye milletvekilliği konuşuluyor. Bunun için Anayasa Değişikliği lazım. Zamanında bunu biz de gündeme getirmiştik. Eğer muhalefetle birlikte ortak hareket edip bu konuyla ilgili yasayı çıkartırlarsa, Erdoğan Türkiye milletvekilliğinden aday olur." şeklinde konuştu.

Siyasete dönmesinde Rize'ye gerçekleştirdiği ve gördüğü ilginin etkili olduğunu da vurgulayan Yılmaz, Türkiye'nin 3.5 yılda AK Parti gerçeğini de öğrendiğini kaydetti. Yılmaz, konuşmasında Rahşan Ecevit'e de şu tavsiyede bulundu: "Türk seçmeni 3.5 yıllık dönemde AK Parti iktidarını çok iyi tanıdı. Türk seçmeni bundan önce tüm partilerini aşmış, Ak Parti'yi de aşacaktır. Rahşan hanımın hele hele kocası can çekişirken kapı kapı dolaşıp AK Parti'ye karşı ittifak arayışında olmasına gerek yok. Rahşan hanım sadece Türk halkına güvensin yeter."

Yılmaz, kendi iktidarları döneminde büyük hatalar yaptıklarını itiraf ederken, başörtüsü konusunda da hükümeti samimi olmamakla suçladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious