Halkımız sağduyululaşıyor

  • Giriş : 15.09.2006 / 00:00:00

Diyarbakır'da yaşanan bombalama eylerini kınamak için yapılan eylemde polis geniş güvenlik önlemleri alarak olası olayları önledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gülistan Caddesi'nde bir araya gelen Batman Barış Platformu üyeleri bir basın açıklaması yaparak olayı kınadılar. Geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleşen basın açıklamasının ardından kitle bir süre Gülistan Caddesi'nde oturma eylemi yaptı.

Sendikalar, odalar, dernek ve vakıf temsilcileri, çeşitli siyasi parti üyeleri ve Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan ile Beşiri Belediye Başkanı Burhan Kurhan da basın açıklamasına katılarak eyleme destek verdi.

Patlamayı kınayan basın açıklamasının öncesinde Disk Genel-İş Sendikası Şube Başkanı ve ayrıca Batman Barış Platformu Dönem Sözcüsü Halis Yakut, olayın barışa yapılan bir provakatif eylemden ibaret olduğunu söyledi.

Gülistan Caddesi'nde okunan basın açıklamasını emniyet görevlileri uzaktan izledi.

51 ayrı sivil toplum kuruluşunun destek verdiği basın açıklamasını okuyan İHD Yöneticisi Abdullah Baytar, halkın sağduyulu davranıp, demokratik çerçevede tepkilerini dile getirmelerini istedi.

Baytar, "Diyarbakır'daki patlamada yürekler bir daha parçalandı. Acılarımıza acılar kattı. İnsanlar ölmesin diye, analar ağlamasın diye küçücük bedenler solmasın diye bir kez daha Barış'ı haykırıyoruz" diyerek, olayın çok vahim bir boyutta olduğunu söyledi.

Basın açıklaması sık sık sloganlarla kesilen Baytar, açıklamasında bazı ulusal basın kuruluşlarının yanlı haber verdiğini ifade etti.

Olayı Türk İntikam Tugayı (TİT) adlı bir örgütün üstlenmesine rağmen olayın gerçek faillerinin ortaya çıkması için bir çabanın görülmediğini belirten İHD temsilcisi Baytar, TBMM, idari ve adli makamları göreve çağırdı.

Basın açıklamasının okunmasının ardından kalabalık grup bir müddet çakmaklarını yakarak değişik bir tepki eylemi gerçekleştirdi. Ardından 15 dakika boyunca oturma eylemi yapıldı. Geniş güvenlik önlemleri alınan eylemde olay ve taşkınlık çıkmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious