Halkın mücahitleri'ne yasaklama!

Halkın mücahitleri'ne yasaklama!.14102
  • Giriş : 17.06.2008 / 22:38:00

Irak hükümeti, İranlı muhalif grup Halkın Mücahitleri Örgütü'ne ülkede yasak getirdi ve ABD liderliğindeki koalisyon güçlerine, bu örgütün üyelerini korumaması çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hükümetten yapılan resmi açıklamada, Halkın Mücahitleri Örgütü, Irak'ın içişlerine karışmak ve hükümet karşıtı faaliyetlere destek vermekle suçlandı.

Açıklamada, Irak Başbakanı Nuri El Maliki başkanlığındaki kabinenin, Iraklı ya da yabancı kişi, kurum ya da partinin bu örgütle temasının yasaklanmasına karar verdiği ifade edildi. Açıklamada, bu yasağı ihlal edenlerin terörle mücadele yasası kapsamında suçlamalarla karşı karşıya kalacakları bildirildi.

Irak hükümeti, ABD askerlerinin silahsızlandırarak Bağdat'ın kuzeydoğusunda bir kampa topladıkları Halkın Mücahitleri Örgütü'nün üyeleriyle ilgili olarak da, koalisyon güçlerinden kampın çevresindeki kontrol noktalarını Irak'a devretmelerini istedi.

Halkın Mücahitleri Örgütü konusunda Irak meclisinde bugün tartışmalar oldu. Şii ve Kürt milletvekilleri, grubun Irak'ın ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğunu belirtirlerken, Sünni milletvekilleri ise grubun hiçbir terörist eyleme karışmadığını savundular.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious