Halkin yaptirdigi fakülte mescitlerine kilit vuruldu

  • Giriş : 29.11.2005 / 00:00:00

Gaziantep Üniversitesi'ne (GAZÜ) bagli, Kilis Yusuf Serefoglu Saglik Yüksek Okulu, Kilis Meslek Yüksek Okulu, Kilis Muallim Rifat Egitim Fakültesi ve Kilis Fen Edebiyat Fakültesi'nde ögrencilerin namaz kildigi mescitlere kilit vuruldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mescitlere kilit vurduran Rektör Ekinci, muhafazakar tavirlariyla dikkat çeken Kilis'lilerin tepkisine neden oldu.

Sivil toplum kuruluslarindan sokaktaki vatandaslara kadar bu tür bir baskinin ve namaz kilmak isteyen ögrencilerin engel olunmasi çalismasinin kabul edilemeyecegi ifade edildi. Vatandaslar, konuyla ilgili birimlere telefon ve mail göndermek için hazirlik yaparken, okula bagista bulunan Kilisliler ise Müslüman bir ülkede namaz kilmak gibi bir masumane ibadetin karsisinda kimsenin durmamasi gerektigini belirtirlerken GAZÜ Rektörü Ekinci'yi bölgede bir gerginlik yasanmamasi konusunda uyardi.

Istanbul Kilisliler Vakfi Baskani Yasar Aktürk'ün organize ettigi bagislar ve Kilis'te ki 37 Kilislinin bagisi ile yaptirilan okullarda simdi tek bir mescit bile hizmet vermiyor.

Kilis Is Adamlari Dernegi (KIAD) Baskani Ahmet Inciler de, Kilis'in basarili ve güzel çalismalarla gündeme gelmesi gerektiginin altini çizdi.

Inceler, "Simdiye kadar Kilis'te bu tür bir olay olmadi. Türkiye'nin bu tür gerginliklerle geçirecek zamani yok. Dis güçlerin oyununa gelip, alet olanlari tarih asla affetmeyecektir. Herkes bilsin ki Kilis birilerin, medet umdugu gibi kör çatismalarin yeri olmayacaktir." ifadesini kullandi.

Dogru Yol Partisi (DYP) Kilis Il Baskani Vakif Sarkbay da, rektörün tutumuna tepki gösterdi. Sarkbay, "Sanki suç isliyorlarmis gibi ögrencilerin namaz kildiklari mescitleri kapatmak hangi düsünceye hizmet veriyor?. Rektör bir icraat yaptigini mi düsünüyor? Bu milleti birbirine karsi provoke edenleri biliyoruz ve taniyoruz. Eger burada sessiz kalinirsa bu isi genisletirler. Biz Kilisliler olarak gereken tepkiyi koyacagiz" görüsünü aktardi.

Rektörünün gerginlik için aktif rol oynamamasi gerektigini belirten vatandaslardan Ibrahim Aydin, böylesi hasas konulara akli selim yaklasmak gerektigini söyledi.

Ögrencilerden E.Ö., "Simdiye kadar ne bir siyasi olaya ne de herhangi bir gerginlige alet olmayan Kilis'teki okullar bu tür bir olayla gerilmeye çalisiliyor. Biz sadece namaz kilip Allah'a olan borcumuzu ödemek istiyoruz. Neden rahatsiz oluyorlar anlamiyorum?"diye tepki gösterdi.

V.A. "Bir anda gelip namaz kilinan yerleri kapattirdi. Kimseye de birsey söylemediler. Namaz saatlerinde derslerde oluyoruz. En yakin camiye gidip gelmemiz 1 saat'e yakin bir zaman gerektiriyor. Öyle bir imkanimiz da yok." diye dert yandi.

Bu arada defalarca arayip konuyla ilgili olarak görüs almak istedigimiz GAZÜ Rektörü Erhan Ekinci, aramalara herhangi bir cevap vermedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious