'Halkın yargıya olan güveninin artırılması' talebi

'Halkın yargıya olan güveninin artırılması' talebi.13535
  • Giriş : 25.05.2008 / 16:31:00

Avrupa Birliği bir kez daha AKP'ye açılan parti kapatma davasını gündemine alacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye Avrupa Birliği Ortaklık konseyinde, dava sonucunun Avrupa normlarına uygunluğuna bakılacağı vurgulanacak.

Türkiye-AB ilişkilerinde en yüksek kararorganı olan Ortaklık Konseyi'nde, Türk tarafından, "yargının tarafsızlığının güçlendirilerek, halkın yargıya olan güveninin artırılması" talep edilecek.

Ortaklık Konseyi'nin 27 Mayıs'ta yapılacak toplantısı için AB dışişleri bakanlarının yarın tartışmadan onaylayacakları Ortak Tutum Belgesinde, siyasi partilere açılan kapatma davalarının yakından izlendiği belirtilerek, "AB, bu davaların sonucunun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına ve Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu'nun belirlediği ilkelere uyumlu olacağına güven duyar" deniliyor.

Türkiye'deki tüm siyasi aktörlere, görüş ayrılıklarını "tüm vatandaşların temel özgürlüklerine, anayasaya ve demokratik laikliğe saygı göstererek diyalog ve uzlaşma ruhu içinde çözmeleri" çağrısı yapılan belgede, yargı konusunda şu görüşlere yer veriliyor:

"AB, tarafsız, bağımsız, güvenilir, şeffaf ve hızlı çalışan yargı sisteminin hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesinde ve AB müktesebatının düzgün uygulanmasında son derece önemli ve hayati koşul olduğunu Türkiye'ye hatırlatır.

Yargı reformu için kapsamlı strateji hazırlığında (Türkiye tarafından) bazı adımların atıldığını AB not eder. Bu kapsamda özellikle yargının tarafsızlığını, bağımsızlığını ve etkinliğini ve hızlı çalışmasını güçlendirmeye ihtiyaç duyulmaktadır. Böylece halkın yargıya olan güveni artacaktır"

Bu kapsamda bölge temyiz mahkemeleriyle (bölge adliye mahkemeleri) ilgili planların bir an önce uygulamaya sokulması istenilen AB OrtakTutum Belgesi'nde hakim ve savcılara yönelik, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve AİHM kararları konusunda eğitimin artarak sürdürülmesi talep ediliyor.

Siyasi reformların yavaşlamasından üzüntü duyulduğu kaydedilen belgede, "AB, hükümetin anayasayı değiştirme niyetini not eder. Türk anayasa hukukunun Avrupa standartlarını bütünüyle kucaklayabilmesi için bu (anayasa değişikliği) çok önemli bir fırsat sunmaktadır" deniliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious