Halkın yüzde 29 interneti duymamış

Halkın yüzde 29 interneti duymamış.7902
  • Giriş : 11.02.2009 / 15:30:00

Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Akgül, Türkiye'de interneti halkın yalnızca yüzde 33'ünün kullandığını, yaklaşık yüzde 29'unun ise hiç duymadığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


''Akademik Bilişim 2009 Konferansı''nın 11'incisi, Harran Üniversitesinin ev sahipliğinde Osmanbey Yerleşkesinde başladı.

Konferansın açılışında konuşan Organizasyon Komitesi Başkanı Doç. Dr. Akgül, Türkiye'nin bilgi toplumu yarışında dünya ortalamasını yakaladığını ancak AB ve OECD ülkelerinin epey gerisinde yer aldığını söyledi.

Halkın yalnızca yüzde 33'ünün interneti kullandığını, yaklaşık yüzde 29'unun ise interneti hiç duymadığını ifade eden Akgül, Türkiye'de 2006-2010 dönemini kapsayan, ama pek bilinmeyen bilişim sektörüyle ilgili bir strateji eylem planı olduğunu, ancak bu alanda yeterince ilerleme katedilemediğini belirtti.

Türkiye'nin, internet yasakları konusunda adeta ''harakiri' yaptığını savunan Doç. DR. Akgül, durumun vahametini, video paylaşım sitesi ''youtube.com''a karşı hayata geçirilen uygulamanın somutlaştırdığını söyledi.

''Ülkemiz matbaayı kaçırdığı gibi, marjinal bir sorun nedeniyle kendine zarar veriyor'' diyen Akgül, şöyle devam etti:

''Cumhurbaşkanı ve Başmüzakereci kararı yanlış bulduğunu söylüyor. Başbakan yasağı deldiğini söylüyor, hatta Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da yasağı eleştiriyor. Yasağı uygulayan kurumun başkanı da eleştiriyor ama yasak 9 aydan bu yana devam ediyor. Yetkili herkesin karşı olmasına rağmen yasak yerinde duruyor. 5 yaşındaki çocukların bile yasağı delebileceği biliniyor ama deve kuşu gibi başımızı kuma gömmeyi sürdürüyoruz.''

Bu konudaki bazı uygulamaları eleştiren Akgül, şunları kaydetti:

''Türkiye 'temiz internet' istiyor, 'kirli ve zararlı bilgiden' arındırılmış bir internetin peşinde. Ve bunda dünyaya örnek olma iddiasında. Buna karşın Türkiye, bürokratik bir kadroya, 10 katalog suça ilişkin içerik için yurt dışı weblerini yasaklama yetkisi veriyor. Bir başka deyişle ülkemiz tüm yer sağlayıcılarından Türkiye'de büro açmasını, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna kayıt olmasını istiyor. Türk mahkemelerinin yasaklama kararlarına tüm dünyanın uymasını istiyor. Bunlar, Türkiye'nin kendi başına dünya internetini yönetmeye kalkması demek kanımca. Bu maalesef Don Kişot gibi, internete savaş açmak demek.''

''Akademik Bilişim 2009 Konferansı''nın 7 salonda 78 oturum olarak yapılacağını bildiren Akgül, bu yılki konferansa ''e-öğrenme'' konusunun damgasını vuracağını, ağırlıklı olarak uzaktan eğitim paneli, mobil teknolojiler, güvenlik yazılımı, tıp, web teknolojileri konularının ele alınacağını ifade etti.

Doç. Dr. Akgül, 3 gün sürecek konferansta 250 civarında bildiri ve eğitim semineri düzenleneceğini belirtti.

-İNTERAKTİF EĞİTİM-

Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu da yüksek öğretimde bilgi teknolojisinin öneminin gün geçtikçe arttığını söyledi.

16 yıllık geçmişe sahip Harran Üniversitesinin bilgi teknolojileri konusundaki gelişmeleri yakından takip ettiğini ve akademik birimlerin donanımlarını bu yönde oluşturmaya çalıştığını anlatan Mutlu, 10 yıldan bu yana bazı bölümlerde İstanbul Üniversitesinden interaktif eğitim hizmeti aldıklarını, bu uygulamanın diğer bazı üniversitelere örnek oluşturduğunu kaydetti.

Konferansın açılışına, Şanlıurfa Vali Yardımcısı Abdülmuttalip Akdemir, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ali Ekrem Özkul ile davetliler katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*