Haluk Koç, CHP'nin harekat tutumunu eleştirdi

Haluk Koç, CHP'nin harekat tutumunu eleştirdi .7267
  • Giriş : 06.03.2008 / 17:39:00

CHP'li Koç, kara harekatı sonrasında yaşanan tartışmalarda partisinin tutumunu eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP Samsun Milletvekili ve Genel Başkan adayı Haluk Koç, terör örgütüne yönelik Kuzey Irak'a düzenlenen kara harekatı sonrasında yaşanan tartışmalarda partisinin tutumunu eleştirdi.

Koç, destek istemek için geldiği CHP Sakarya İl Başkanlığı'nda yaptığı açıklamada, kara operasyonu sonrasında yaşanan tartışmaları değerlendirdi. Sosyal demokrat bir partinin grup toplantı salonlarından savaş söylemini yüksek sesle ifade etmesinin yanlış olduğunu kaydeden Koç, şunları söyledi: "Bu tartışmanın bir an önce bitmesini istiyorum. Türkiye uluslararası bir meşruiyetten kaynaklanan, kendi güvenliğini, bütünlüğünü korumak için sınır ötesinde otorite boşluğundan yararlanan teröre karşı meşru bir operasyon içinde olmuştur. Ondan sonrası artık siyaset kurumunundur. Sosyal demokrat bir partinin grup toplantı salonlarından savaş söylemini yüksek sesle ifade etmesi ne kadar yanlışsa devletin en üst güvenlik görevlisinin yetkilisinin internet aracılığıyla Türkiye'deki siyasilerle kırıcı polemiklere girmesi de o kadar yanlıştır. Bu iş artık kapansın. Hiç bir kurumumuzu zedelememek zorundayız. Söylenen söylendi, hatalar çift taraflı yapıldı. Ben dikkat ederseniz iğneyi kendimize de batırıyorum. Artık bu iş kapansın."

CHP'DE LİDERLİK ANLAYIŞI HALKTA KARŞILIĞINI BULMUYOR

CHP'de bir yönetim anlayışı değişikliğine ihtiyacı olduğunu vurgulayan Koç, 22 Temmuz seçimlerinde yaşanan yenilmişlik, çözümsüzlük, tıkanma duygusunun yaşandığını, buna sebep olanların sorgulanmasını istedi.

Koç, sözlerini şöyle sürdürdü: "En olumlu koşullarda seçimlere girdik. DSP bizim listemizden girdi. SHP'li arkadaşlar büyük bir özveri gösterdi, seçime girmediler. Ve bu manzarada Cumhuriyet mitingilerinin itici gücü arkamızdaydı. 7 milyon 300 bin oy aldık. Yüzde 20 başarı değil, bence değil. Asıl sorulması gereken soru şu; 'Evet 7 milyon 300 bin oy da alamadık.' 'Kömür dağıttıllar, odun dağıtılar. Din görevlileri vardı' diyorlar. Daha önce de bunlar vardı. 78 Ecevit iktidarında TÜSİAD'ın çarşaf çarşaf ilanları vardı."
CHP'de liderlik anlayışı ve uygulamalarının halkta karşılığını bulamadığını vurgulayan CHP Samsun Milletvekili ve Genel Başkan adayı Haluk Koç, şunları söyledi: "Bu yugulamayı halkla buluşturamıyoruz. Bu bir tesbittir. Böyle bir gerçekle karşı karşıyayız. Partinin korkmadan bu tabloyu değerlendirmesi gerekiyor. Krımadan, dökmeden değerlendirmesi gerekiyor. Bu anlayış ben merkezli bir anlayış, tek başına sosyal demokratların politika üretme hakkı yoktur. Sosyal demokrat partiler kişi partileri değil, kadro partileridir. Parti içi demokrasi sıkıntılarla karyı karşıyladır. Dünya gerçekleri ile yüzleşmemiz gerekiyor. Gereken değişiklikleri halkla buluşturacak şekilde oluşturması gerekiyor. Ankara'da iki kişinin dudağı arasında hiç kimsenin kaderi belirlenmesin. Çözüm demokraside, halkta olacak."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious