Haluk Koç, kendisi hakkında fezleke düzenlenmesini eleştirdi

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a 'kıvırtıyor' dediği için kendisi hakkında dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin fezleke düzenlenmesini eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bazı CHP'li milletvekilleriyle birlikte TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Haluk Koç, Terörle Mücadele Yasa Tasarısı'na değindi. TMY'nin 6. maddesinin Başbakan ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in elinde patladığını savunan Koç, ''Hükümet, Türkiye'yi yönetiyor mu, yoksa yönetiliyor mu? Acaba 6. maddeyle ilgili istek ve talepler Brüksel'den mi geliyor? Başbakan, acaba Brüksel'i mi ispiyonlamak istemiyor?'' şeklinde konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a 'kıvırtıyor' dediği için kendisi hakkında düzenlenen fezlekede 1.5 yıldan az olmamak üzere hapis cezası istendiğini ifade eden Haluk Koç, bunun önemli gelişmeleri eleştiren, sorgulayan ve halkın anlayacağı şekilde, halk deyimleriyle üzerine giden bir milletvekilinin önünü tıkamak anlamına geldiğini savundu. Koç, Meclis'te yaptığı bir konuşma nedeniyle kendisi hakkında fezleke düzenlenmesinin, Anayasa'nın 83. maddesine göre kürsü dokunulmazlığına aykırı olduğunu vurguladı. Koç, ''Komisyonda, şu ayrımın yapılmasını istedim. Bu geri gönderilmeyecekse, savunma hakkımın engellenmemesini ve dokunulmazlığımın bu noktada kaldırılmasını istedim. Bir muhalefet görevi yaparken, böyle bir dosyayla karşılaşıyorum. En doğal hakkım olan savunma hakkımın önünün tıkanmamasını istedim. 'Sen aynı kefede, diğerleriyle beraber dönem sonuna kadar oturacaksın' deniliyor. Bunu kabul etmek mümkün değil'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious