Haluk Koç: AKP masum değil

Haluk Koç: AKP masum değil.10804
  • Giriş : 19.03.2008 / 20:53:00

CHP Sivas İl Başkanlığı'nı ziyaret ederek partililerle biraraya gelen Haluk Koç, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de gündemin çok çabuk değiştiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Samsun Milletvekili ve genel başkan adayı Haluk Koç, ''Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı görevini yapıyor. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, kanunda yazılı fiilin karşılığında iddianamesini hazırlıyor'' dedi.

AK Parti hakkındaki kapatma davasına değinen Koç, olayın iki boyutu bulunduğunu, bunlardan birinin hukuksal, diğerinin ise siyasal olduğunu kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti'nin bir hukuk devleti olduğunu, her konuda suç olacak fiillerin ilgili yasalarda belirtildiğini ifade eden Koç, ''Siyasi Partiler Kanunu da Türkiye'de şu anda geçerli olan bir kanundur. Siyasal Partiler Kanunu'nda siyasal partiler hangi fiilleri işlerse bunların kapatma nedeni olacağı yazılıdır'' diye konuştu.

Bir hukuk devletinde, yasaların suç saydığı eylemleri işlemenin mutlaka bir karşılığı olduğunu ifade eden Koç, şöyle devam etti:

''Bu, her konuda olduğunu gibi siyasette de var. Şimdi AKP gerçekten masum mu? AKP masum değil. Bir defa sayın başbakanın o kendine özgü, yüzde 46'yı kendine kalkan yaparak haykırışlarını, zaman zaman kastını aşan açıklamalarını kabul etmek mümkün değil. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı görevini yapıyor. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, kanunda yazılı fiilin karşılığında iddianamesini hazırlıyor. Tabii keşke AKP böyle bir sicile sahip olmasaydı.''

Olayın siyasal boyutu olarak da parti kapatmanın çözüm olmadığını düşündüğünü kaydeden Koç, ''Kanun işleyecek ona birşey demiyorum. Siyasi boyutta tartışıyorum. Çünkü A partisi kapanır, B partisi kurulur. Öyle de olmuştur'' dedi.

Koç, konuşmasının ardından bir basın mensubunun, ''Bir gazetede, CHP'nin seçimlerden önce Kur'an-ı Kerim ve türban dağıttığı şeklinde haberler çıktı. Bunun da partiyi kapatmayla yüzyüze bıraktığı iddia edildi. Bu konuda görüşleriniz neler?'' biçimindeki sorusu üzerine, şöyle konuştu:

''Haberim yok. Siz kendi kendinize nereden aldıysanız o haberi, o haberin kaynağına dönüp sorun. Türkiye'de her evde Kur'an-ı Kerim olacaktır, vardır. Yani buna kimsenin birşey diyecek hali yoktur. Türkiye'de her evde Kur'an-ı Kerim de vardır, Kur'an-ı Kerim'in meali de vardır. Bundan Cumhuriyet Halk Partililer rahatsızlık duymazlar, mutlu olurlar merak etmeyin. Yanlış tartışma ortamlarında, yanlış tartışma boyutlarında Cumhuriyet Halk Partisi'ni muhatap olarak almayın diye düşünüyorum. Eğer kapatma davası açılacak olursa Cumhuriyet Halk Partisi'nin eylemleri ve sözleri ortada.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious