Haluk Koç: "Baykal CHP'yi tek kişi ile yönetiyor"

Haluk Koç:
  • Giriş : 23.04.2008 / 09:17:00

Genel Başkan adayı Koç, CHP'nin tek kişi ile yönetildiğini ve Ankara'ya sıkıştığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Koç, 'Kurultay'da sürpriz yaşanacak' iddiasında bulundu.CHP lideri Deniz Baykal'a karşı genel başkan adaylığını açıklayan Haluk Koç, BUGÜN'e CHP'nin ve siyasetin içinde bulunduğu durumu ve projelerini anlattı. Koç, genel başkan adaylığına karar verme sürecinin "son dakikada" gerçekleşmediğini söyleyerek, CHP'nin AK Parti karşısında demokratik seçenek oluşturması gerektiğini belirtti.

CHP'nin demokratik süreçlerde halka dönük çözüm önerileri ile gelmesinin önemli olduğunu belirten Koç, ancak parti yönetiminin bugüne kadar bunu gerçekleştiremediğini ifade etti. Parti yönetiminin, Ankara'ya sıkışmış siyaset yürüttüğünü söyleyen Koç, 22 Temmuz'dan sonra CHP açısından hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını belirterek, "Ancak CHP 22 Temmuz'dan sonra eskisi gibi yola devam etmek istedi. Özeleştiri yapmadı. Bu büyük hataydı" dedi.

BAYKAL'I ÇOK UYARDIM

Parti yönetiminin, baştan muhalefeti kabul eden bir anlayış sergilediğini söyleyen Koç, "CHP kendisine iktidar hedefi koymalı. Halktan uzak, kopuk anlayışı devam ettirmemeli. CHP'de yönetim anlayışı tümden değişmeli. CHP'de ortak akıl aranmıyor. Tek kişinin söylediği ile yönetiliyor. Halkın sorunlarına yönelik sosyal demokratik çözümler üretilmiyor. Biz değişim talebini ortaya koyuyoruz. Ben bütünleştirici bir adayım" diye konuştu. Baykal'ı birçok kez uyardığını da anlatan Koç, "Baykal ile ne farkları var" şeklindeki eleştirilere de "Ben demokratik, sivil, halkçı, devrimci, sol seçenekleri reçete olarak sunuyorum" yanıtı verdi.

UMUT ORAN'A MESAJ

Koç, kendisi ve genel başkanlığa adaylığını açıklayan işadamı Umut Oran'a yönelik "tek aday çıkartın" teklifleri ile ilgili olarak ise, "Ben 10 günde medya desteği ile çıkmadım. Kongrede değişim talep eden delegenin desteklediği kesim biziz. Herkesin adaylığına saygılıyım. ılkelerimiz ve düşüncelerimiz ortada. Bu ilkeleri taşıyan herkesle çalışabiliriz” dedi. Projelerini de anlatan Koç'un projeleri "parti ve ülkede demokrasi", "ekonomi", "işsizliğe çözüm" ve "Kürt sorununa sosyal demokrat çözüm" şeklinde dört ana başlıktan oluşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious