Haluk Levent'i de haraca bağlamışlar

Haluk Levent'i de haraca bağlamışlar.9309
  • Giriş : 12.04.2008 / 08:10:00

Kendilerini JİTEM elemanı olarak tanıtan çete 2 milyon YTL'lik dolandırıcılık yaptı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İzmir polisi tarafından İstanbul, Ankara, İzmir ve Balıkesir'de eşzamanlı düzenlenen 'Firuze' operasyonunda 23 kişi gözaltına alındı. Emekli veya ordudan atılma subay ile astsubayların da aralarında bulunduğu belirtilen çete üyelerinin kendilerini JİTEM elemanı olarak tanıtarak bankaları 2 milyon YTL dolandırdığı, tefecilik ve göçmen kaçakçılığı yaptıkları iddia edildi. Çetenin medya gücüne sahip olmak için bir radyo istasyonu satın aldığı, radyonun bulunduğu binanın bir bölümünü ise işkence amaçlı kullandığı ortaya çıktı.

Polis, askeri okuldan atılan ve 'cürüm işlemek amacıyla suç örgütü kurduğu' iddiasıyla 2005 yılında tutuklanan C.Ç'nin, bir süre önce cezaevinden tahliye olunca arkadaşları ordudan atılan yüzbaşı A.Ö. ve emekli astsubay S.G. ile birlikte çetesini yeniden canlandırdığını tespit etti. Yaklaşık bir yıl süren teknik ve istihbari takibin ardından 5 şehirde 35 adrese operasyon düzenleyen polis 23 kişiyi yakaladı.

BANKALARI DOLANDIRDILAR

Kendilerini JİTEM elemanı olarak tanıtan çete üyelerinin İzmir ve çevresinde banka dolandırıcılığı yapmak için tabela şirketler kurduğu, bazı kişilere baskı yaparak şirketlerini ele geçirdiği belirlendi. Ayrıca bir banka şubesinin müdürü ve bir çalışanıyla işbirliği yaptıkları, herhangi bir mali değeri olmayan şirketler adına krediler aldıkları, karşılığında teminat olarak senet verdikleri, kredilerin ödemedikleri, bankalar tarafından takibi yapılan bütün senetlerinin de karşılıksız çıktığı belirlendi. Zanlıların bu yöntemle yaklaşık 2 milyon YTL tutarında banka dolandırıcılığı yaptığı belirtildi.

POLİS MÜDÜRÜ SORGUDA

Çeteyle bağlantısı olduğu ileri sürülen bir emniyet yetkilisi hakkında da kanuni işlem başlatıldı. İki otomotiv şirketini baskıyla ele geçirdiği öğrenilen çetenin göçmen kaçakçılığı işine de girdiği ve 17 Afgan göçmeni yurtdışına kaçırmak istediği ortaya çıktı. Medya gücü kazanmak için radyo istasyonu satın alan çete, radyonun bulunduğu binanın bir bölümünü işkence amaçlı, bir bölümünü de yasadışı işlerini kamufle etmek için sahte 'hukuk bürosu' olarak kullandı. Zanlılarla birlikte 2 ruhsatlı, 4 ruhsatsız tabanca, 1 pompalı tüfek, 108 fişek, 1 dürbün, sahte evrak ve kaşeler ele geçirildi.

Radyoda müzikli işkence

Yasadışı yollardan elde ettiği mali kaynaklarla İzmir'de yerel bir radyo istasyonu satın alan çete üyeleri radyo binasına işkence için ses izolasyonlu bölmeler kurdu. Çete, burada şirket sahiplerine, borçlulara ve çetenin kurallarına aykırı davranan üyelere işkence yapıldı. Çete lideri C.Ç.'nin işkenceleri sırasında, radyonun müzikli programlarına devam edip, izolasyonlu bölmelere de bu sesi verdikleri saptandı.

Haluk Levent haraca bağlanmış

Askeri okuldan atılan C.Ç'nin önderliğindeki çete üyelerinin ünlü sanatçı Haluk Levent'e faizle borç verdikleri ve tahsilat aşamasında baskı kurdukları ileri sürüldü. Çetenin bazı alacaklılarının başvurusu üzerine Levent'ten haraç aldığıda da belirtildi. Levent daha önce borç nedeniyle konser sırasında gözaltına alınmış ve tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious