Haluk Şahin: CHP'ye haksızlık yapılıyor

Haluk Şahin: CHP'ye haksızlık yapılıyor.9056
  • Giriş : 11.02.2009 / 10:19:00

Radikal Yazarı Haluk Şahin, Din istismarını yasaklayan Anayasa ve yasa maddelerine rağmen inanç sömürüsü yapıldığına dikkat çekerek, bunu yıkmak isteyen CHP’ye haksızlık yapıldığını belirtiyor:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Son günlerde basında CHP'ye yönelik burun kıvırmalar, eleştiriler, saldırılar arttı. 'Çarşaf açılımı' ve Kuran kursu açma projesiyle bağlantılı olarak partiye dört bir yandan darbeler yağmakta: Sağdan, soldan, ortadan ve kenardan...
CHP, basınımızın ve aydınlarımızın yumruk atmayı en sevdiği kum torbasıdır. Bu satırların yazarı da bu genellemenin dışında sayılmaz. Ancak, son haftalarda kantarın topuzunun fena halde kaçtığını düşünüyorum.

Bu durumun hakşinaslık duygumu rencide etmeye başladığını belirtmeliyim.

CHP'nin en sevilen kum torbalarından birisi olmasının birçok nedeni vardır. Bunlardan birisi, CHP'ye yumruk atmanın bedelinin düşük olmasıdır. Öyle ya, CHP müzmin bir muhalefet partisidir. İktidarın elinde olan yaptırım ve ödüllerden yoksundur. İktidarı eleştirenler bunu bazı şeyleri göze alarak yaparlar. CHP'yi eleştirenler ise göze girerler. Tabii, iktidarı eleştirmemek koşuluyla...

CHP'nin dinsel alana ilişkin son çıkışlarını değerlendirirken bence şu soruyu sormak gerekir: Parti bunları dini siyasi bir silah olarak kullanmak için mi yapıyor, yoksa dini siyasi bir silah olarak kullanılmaktan çıkarmak için mi?

Eğer birinci amaçla yapıyorsa, dini silah olarak kullanmış diğer partilerle aynı saftaki yerini alıyor ve sıradanlaşıyor demektir.
Ama eğer ikinci amaçla yapıyorsa, siyasal hayatımızın en müzmin sorunlarından birini çözme yönünde adım atmaktadır ve desteğe layıktır.

Kimse kendisini kandırmasın: Din, çok partili sisteme geçtiğimiz 1946'dan bu yana CHP'ye karşı bir istismar silahı olarak ölçüsüzce ve ahlaksızca kullanıldı.

Başta Demokrat Parti olmak üzere tüm merkez sağ partiler, bu arada AP, DYP ve ANAP da bu silahı kullanmaktan geri durmadılar. Milli Görüş partilerinin ana sermayesi zaten dindi. O partilere oy verenlerin cennete gidecekleri bizzat genel başkanları tarafından dile getirildiğini unutmadık.

Bu istismarın bir de görünmeyen yüzü vardı. Kapalı kapılar ardında CHP din düşmanı kâfir bir parti olarak karalanıyor, CHP'lilerle el sıkışanın abdestinin bozulacağı bile söyleniyordu!

Bu silah çok etkili oldu. O kadar etkili oldu ki, CHP bile zaman zaman, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen gün söylediği gibi, 'tereciye tere satmaya' kalkıştı ve ağzına burnunu bulaştırdı.
Birilerinin dini kendi belindeki silah saydığı ve keyfince kullandığı bir siyasal ortamda demokrasi sağlıklı bir biçimde yürüyebilir mi?

Yürüyemediğini biliyoruz. Din istismarını yasaklayan Anayasa ve yasa maddelerine rağmen sorun çözülmedi.
O zaman, belki de yapılması gereken şey, dinin bir tarafın tekelinde olduğu kanaatini yıkmaktır.
Dikkat edin, din istismarını genel kural haline getirmek ve o pistte yarışmaktır demiyorum.
Bu yolda üzerinde koşulacak köprünün çok dar olduğunun da farkındayım.
Belki de, diyorum, yapılacak şey, kafalara nakşedilmiş olan net karşıtlaşmayı bozmak, kategorileri yeniden tanımlamak, en azından bulandırmaktır. Bir tarafın 'Tanrı her zaman bizden yana' iddiasını şüpheli hale getirmektir.
O zaman belki din istismarının getirisi zamanla düşecek, inanç sömürüsü siyaset
alanında geriye çekilecektir.

Yanlış anlamadıysam, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal çarşaf ve Kuran kursu açılımlarını açıklarken buna benzer bir akıl yürütme kullanıyor. Bu da, kum torbasını patlatıncaya kadar yumruklamayı gerektirecek kadar mantıksız
bir şey sayılmamalı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*