Haluk Ulusoy: ''Görevimin başındayım''

  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, genel kurul kararının birkaç kişinin isteği ile alınamayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

UEFA seçimleri için Şenes Erzik adına kulis çalışmaları yapmak için gittiği Ukrayna'dan dönüşünce konuşan Ulusoy, "Şu anda böyle bir şey düşünmüyorum. Türkiye'de maalesef meyve veren ağaç taşlanıyor. Her başarının bir bedeli var. Biz de bu bedeli ödüyoruz, ödetiyorlar" dedi.

Ulusoy, Kiev'den İstanbul'a dönüşünde Atatürk Havalimanı VIP Salonu'nda gazetecilerin sorularını cevapladı. Kendisiyle ilgili tartışmaların özellikle yurtdışına çıktığı dönemde arttığına dikkat çeken Ulusoy, "Maalesef bir sene evvel seçimle geldiğimiz işbaşında durulmak bilmeyen, bir uğraş veriliyor. Herhalde bu durumda yurtdışına fazla çıkmamak gerekiyor" dedi.

Bakan Mehmet Ali Şahin'in 'Ulusoy genel kurul kararı alırsa şık olur' sözünün hatırlatılması üzerine Federasyon Başkanı Ulusoy, "Şu anda böyle bir şey düşünmüyorum. Bunu düşünmem için yönetim kurulu ile oturup konuşmam, tartışmam lazım. Ama neden şık olacağını da anlamış değilim" diye konuştu.

- "BAŞARIMIZIN BEDELİNİ ÖDÜYORUZ" -

Türkiye'de herkes için dava açılmasının o kadar kolay bir iş olduğunu belirten Haluk Ulusoy, şöyle devam etti:

"Ama nedense Haluk Ulusoy için bir dava açıldı diye haftalardır aylardır böyle bir ortam yaratılıyor. Hiç kimsenin 'dava açıldı' diye suçlu damgası yememesi lazım. Davaların neticesi beklenmesi lazım. Ve açılan davadan 17 milyar 500 milyon lira için yargılanıyorum. Ama maalesef bu rakam için ülkede günlerce haftalarca bunlar yazılıyor. Daha evvelden 7.5 yıl görev yaptım. Sizler de bildiğiniz gibi Türk futbolu, mali yapısıyla, saha başarılarıyla tavan yapmış bir 7.5 yıl yaşadı. Görevden ayrıldıktan sonra federasyona teftiş kurulu geldi. 423 sayfalık bir rapor hazırladılar. Her türlü belge teftiş kurulunun önüne kondu. '17.5 milyarlık usulsüz harcama yaptı' diye mahkemeye gitti. Bugün de genel kurul yapılması isteniyor. Ben ülke futbolu için çalıştım, 30 yılımı futbola verdim. Umuyorum ki iyi ve güzel işler yaptım. Türkiye'de ve yurtdışında milyonlarca insanı sokaklara döktük. Türkiye'de maalesef meyve veren ağaç taşlanıyor. Her başarının bir bedeli var. Biz de bu bedeli ödüyoruz herhalde, ödeyeceğiz."

- "BAKANIN YETKİ KULLANMASI EN DOĞAL HAKKI" -

Ulusoy, 'Bakan Şahin'in 3813 sayılı yasadan aldığım yetkiyi kullanabilirim' sözleri üzerine de, Bakan'ın böyle bir çağrıyı yapmasının en doğal hakkı olduğunu, genel kurul çağrısı yaptıktan sonra kendilerinin diyecek bir şeyi olmadığını dile getirdi.

Bir pişmanlığınız var mı?'' sorusu üzeri Haluk Ulusoy, şöyle konuştu:

"Neden bir pişmanlık duyayım ki. Ben kişi, kurum, kuruluşlar için görev yapmadım. Ülkemin insanları için görev yaptım. İyi de bir görev yaptığıma inanıyorum. Her zaman da 'analar, babalar kardeşler dualarınızı bizden esirgemeyin' dedim. Ben inançlı bir insanım. Dediğimiz gibi ülkede görev yapan kimselere bedeller ödetilmek isteniyor. Türk halkı, sağ duyulu insanlar beni istediği, genel kurul beni istediği müddetçe görevimin başındayım."

- "AZİZ YILDIRIM SAYGI DUYMALI" -

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın söylediği, 'Futbol Federasyonu şikeyi çözemez çünkü onlar da bu işin içinde' sözlerini eleştiren Ulusoy, bunu talihsiz bir konuşma olarak gördüğünü, Aziz Yıldırım'ın Futbol Federasyonu kurumuna saygı duyması gerektiğine inandığını vurguladı.

Melih Gökçek ve Özhan Canaydın'ın kendisiyle görüşmek istediği, genel kurul taleplerinin olduğunun sorulması üzerine Ulusoy, şunları söyledi:

"Benimle görüşmek isteyen herkesle görüşürüm. Benden randevu talep edenlerle seve seve görüşüyorum. Kendilerinin görüşmek isteklerini duydum. Ancak benimle genel kurul kararı almam konusunda konuşamazlar, görüşemezler. Ben o konuşma hakkını vermem kendilerine. Genel kurul iki üç kişinin belirleyeceği, karar alınması gerektiği bir merci değil. Genel kurulun çağrılması istenmesinin şekilleri, yasada belirlenmiştir. Melih Gökçek, Özhan Canaydın Mehmet Özhaseki'nin 'genel kurul çağrısı yap' deme hakkı ve yetkisi yoktur. Gerekiyorsa genel kurul üyeleri çağrı yapar biz de genel kurula gideriz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious