Haluk Ulusoy müjde gibi bir haber verdi

  • Giriş : 02.06.2007 / 14:15:00

Haluk Ulusoy, özerklik tarihinin en yüksek sponsorluk sözleşmesine imza atacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

A Milli Takım'ın antrenman yaptığı Sarajova'da basın mensuplarıyla sohbet ederken konuya açıklık getiren Ulusoy, sınırsız yabancı, FİFA'dan yasayla ilgili gelen mektupla ilgili de ilginç açıklamalarda bulundu.

Futbol Federasyonu'na sponsor olmak için sırada bekleyen çok önemli şirketler olduğunu belirten Ulusoy, Türk Hava Yolları'nın sponsorluk anlaşmasını bozmasını ise hala anlayamadığını söyledi. THY'ye küsmediklerini ve seyahatlerini hala THY ile yaptıklarını da belirten Ulusoy, sponsorluk çalışmalarıyla ilgili verdiği bilgide, ''İş Bankası benim son dönemimde bitmişti ondan sonra da yenilemediler. THY malumunuz. Pazartesi salı günü çok önemli sponsurluk anlaşmalarımız olacak. Almanya'da görüşmelerimiz var, Almanya'da bir banka, Türkiye'de 2 önemli banka bizden haber bekliyor. Docebank Almanya'da bizden haber bekliyor. Toplantımız var. Teklifleri çok cazip. Daha önce onlarla görüştük ve anlaşmak istiyorlar. Eğer olmazsa Türkiye'de 2 banka bizden haber bekliyor. DeuceBank olmazsa Türkiye'deki 2 bankadan birine karar vereceğiz ve hemen imza atacağız. Eğer Almanya'da DeuceBank'la anlaşırsak özerkliğe geçişten bu yana en yüksek meblağa imza atmış olacağız.'' dedi.

Diğer sponsorların da sırada beklediğini belirten Ulusoy, ''CocaCola mukaveleyi yenilemek için bizi bekliyor. Turkcell mukaveleyi yenilemek için bizi bekliyor. Bunların Bosna Hersek maçıyla ilgisi yok. Yoğun bir çalışma içindeyiz ve fırsat bulamadığımız için bu toplantılar ve görüşmeler yapılamıyor ve imzaları atamıyoruz. Bu görüşmeler ve anlaşmalar sonrasında 5 yıl için 50 - 55 belki de 60 milyon dolarlık bir sponsorluk anlaşmasına federasyon olarak imza atmış olacağız. Daha sırada olanlar da var ve bu gelirle federasyonun ve milli takımların tüm masraflarını da çıkarmış oluruz.'' diye konuştu.

Ulusoy, THY'nin sponsorluktan neden vazgeçtiğini hala anlayamadığını da belirterek şunları söyledi;

''Bunun yanında bizim Türk Hava Yolları'na bugün de kapımız açık. Sponsurluk anlaşmasını geri çekmelerine rağmen biz Türk Hava Yolları ile seyahat etmeye devam ediyoruz. Paramızı veriyoruz ve uçuyoruz. Benim dönemimde THY sponromuz değildi ve biz o zaman da devam ettik. Daha sonra Levent Bıçakcı yönetimi THY ile sponsorluk anlaşması imzaladı. Biz gelince TYH bıraktı, aslında bırakmaması gerekiyordu. Ama biz yine de THY ile seyahatlere devam ettik. Nihayetinde milli havayolumuz, şık olan da milli takımı milli hava yolunun taşıması. Biz her şeye rağmen buna devam ediyoruz. Sponsorluk anlaşması yapılmıyor diye milli bir havayoluna biz küstük oynamıyoruz diyecek halimiz yok, TYH ile seyahat etmeye devam edeceğiz, olmazlarsa canları sağolsun. Milli Takım ve federasyon başarılı oldukça sponsorluklar da peş peşe gelir. Allah'a şükürler olsun biz de çalışıyoruz, karşılığını alıyoruz ve başarılıyız.''

- SINIRSIZ YABANCIYA KARŞIYIM -

Federasyon Başkanı Ulusoy, kulüplerin talep ettiği, Milli Takımlar Baş Sorumlusu ve A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim'in de destek verdiği sınırsız yabancıya karşı olduğunu da söyledi.

Sınırsız yabancının Türk futbolunu kaosa sürükleyeceğini ve yararlı olacağına inanmadığını belirten Ulusoy, ''Ben yurtdışındayken Fatih hocam karşı olmadığını bir kriter konulursa sınırsız yabancının transfer edilebileceğini söylemiş. Doğrudur bir kriter konulursa belki olabilir ama, biz yine de bunu açıklamayacağız. FİFA yeni bir tavsiye kararı aldı. 207 ülke federasyonunun altında imzası olan tavsiye kararında bunlara bir disiplin getiriyor. Barcelona başkanı FİFA toplantısında çıkıp bir konuşma yaptı. Onların 2 yıllık bir çalışması var, bu çalışmanın altına 207 ülke federasyonu da imza koyarak FİFA'ya ulaştırıldı. FİFA bu tavsiyeyi inceleyecek ve karar verecek. Tavsiye kararında 6+5 kuralı isteniyor. Yani sahaya çıkacak 11 kişinin 6'sı yerli 5'i yabancı olacak. Tüm ülkelerde bunun uygulanmasını isteniyor, sınırsız yabancıya da karşı. FİFA bu tavsiye kararını inceleyecek ve önümüzdeki sene Sydney'de yapılacak olan FİFA Kongresi'nde görüşülerek karara bağlayacak. Eğer bu tavsiye kararı kesinleşirse tüm ülkeler buna uymak mecburiyetinde kalacak. Zaten tüm ülkeler de yabancı oyuncu sınırlamasından yana. Özellikle İspanya bunun üzerinde son 3 aydır ciddi şekilde duruyor. Tavsiye kararında bulunan ülkeler bu karara uyacaklar, biz de bir dünya ülkesi olduğumuza göre alınacak karara uymak mecburiyetindeyiz.'' dedi.

Ulusoy, tavsiye kararı gerçekleşirse kulüplerin sınırsız yabancıya imza attırabileceğini de belirterek, ''Ancak bu tavsiye kararında önemli bir ayrıntı da var. Kulüp olarak istediğin kadar yabancı ile sözleşme imzalayabilirsin; ama sadece 6+5 kuralına göre hareket etmek zorundasın ve sadece 5 oyuncuyu sahada tutabilir, forma verip oynatabilirsin. İstersen 15 yabancı ile sözleşme imzala. Orada bir sınırlama yok. Biz de yabancıya izin vereceksek bir kriter koymak zorundayız. Yabancı transferi ülke adına her zaman problem doğuruyor. Geçmişi hatırlayın FİFA'da davalı 300 dosya varsa, bunun 250'si Türkiye ait ve yabancı oyuncu transferindeki rahatsızlıktan dolayı. Gerçi şimdi bunlar azaldı; ama yine de bu konuda Türkiye sabıkalı.'' diye konuştu.

- FİFA YASAMIZDA DEĞİŞİKLİK İSTİYOR -

Federasyon Başkanı Ulusoy, FİFA'nın gönderdiği mektuptan ve özerlikle ilgili duyduğu rahatsızlıktan da bahsederken, gelen mektubun içeriği hakkında da çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ulusoy, yasadaki bazı maddelerin özerkliğe ters düştüğünü bununla ilgili yeni yasalar çıkartılması talebinde bulunulduğunu da belirterek şunları söyledi;

''FİFA'nın rahatsızlık duyduğu yasadaki maddeleri istenilen şekilde değiştirerek FİFA'ya gönderdik. Geçen hafta giden dosyamızın gelmesini bekliyoruz. Sanırım önümüzdeki hafta biz şöyle istiyoruz bu şekilde yapın iyeceklerdir, çünkü biz onlardan haber bekliyoruz. Onlardan gelecek cevap neticesinde konuyu genel kurulumuza taşıyacağız ve yasanın maddelerini FİFA'nın istediği şekilde değiştireceğiz. Bunu da haziran ayında yapılacak mali genel kurulda yapmamız gerekir yoksa başımız ağrır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious