Haluk Ulusoy'un duruşması devam etti

Haluk Ulusoy'un duruşması devam etti.8867
  • Giriş : 13.03.2008 / 13:51:00

Haluk Ulusoy, Ata Aksu ve Orhan Saka ile Haldun Kozakoğlu'nun da aralarında bulunduğu 6 sanığın, 1 yıl 9 aydan 11 yıl 3 aya kadar hapis istemiyle yargılanmalarına devam edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara 17. Asliye Ceza Mahkemesindeki davanın bugünkü duruşmasına, bazı sanıkların avukatları katıldı.

Haluk Ulusoy'un avukatı Sıdıka Figen Karacaoğlu, TFF'nin kuruluş ve görevleri hakkında değişiklik yapan 5719 sayılı Yasa'ya göre, Bakanlığın denetim ve gözetim görevinin kaldırıldığını, bu nedenle müdahillik sıfatının da kalmadığını savundu. Avukat Karacaoğlu, söz konusu değişiklik nedeniyle mahkemenin daha önce Bakanlığın davaya müdahil olarak katılmasına ilişkin verdiği kararı kaldırmasını talep etti.

Cumhuriyet Savcısı Zeynep Doğar, dava dosyasının bilirkişi heyetine verilerek, iddianamede belirtilen zararın oluşup oluşmadığı yönünden rapor hazırlanmasını istedi. Savcı Doğar, bilirkişi raporunun ardından, müdahilliğin kaldırılması hususunun, 3813 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun'da yapılan değişikliklikle birlikte değerlendirilerek karar verilmesi talebinde bulundu.

Sanık Orhan Saka'nın avukatı Ömer Remzi Arıkan, Cumhuriyet Savcısı'nın, zararın oluşup oluşmadığı yönündeki bilirkişi incelemesi yaptırılması yönündeki talebini uygun bulmadıklarını söyledi. Arıkan, Ankara 13. Asliye Ceza Mahkemesince sanıklar hakkında ''hizmet sebebiyle emniyeti suistimal'' suçundan beraat kararı verildiğini hatırlatarak, bu karar ışığında bilirkişi incelemesi yapılmasını istedi. Avukat Arıkan, bilirkişi incelemesinin, ayrıca dava şartının oluşup oluşmadığı konusunda da yapılmasını talep etti.

Yargıç Ali Muzaffer Mutlu, dava dosyanın, konusunda uzman 3 kişilik bilirkişi heyetine verilmesine ve bu kapsamda ayrıntılı ve gerekçeli bir rapor hazırlanmasına karar verdi.

Yargıç Mutlu, dava dosyasındaki eksikliklerin tamamlanması için duruşmayı erteledi.

-İSTENEN CEZALAR-

İddianamede, eski TFF Başkanı Ulusoy, eski Başkan Vekilleri Ata Aksu ve Orhan Saka ile eski Mali İşler Koordinatörü Haldun Kozakoğlu'nun, ''kendilerine teslim edilen kurum parasını, 3813 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun ile yürürlükteki talimatlara, yönetim kurulu kararlarına ve iç genelgelere aykırı biçimde, kendileri veya başkalarının çıkarı için sarf ettikleri'' iddiasıyla, 765 sayılı eski Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 510, 522 ve 80. maddeleri uyarınca 1 yıl 9'ar aydan 11 yıl 3'er aya kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

İddianamede ayrıca Trabzon'da yapılan inşaatın kontrolörlük görevini gerçekleştiren B. C. E. ile Sayim Adanur hakkında da ''asli-maddi fail'' sıfatıyla suçlara iştirak ettikleri gerekçesiyle eski TCK'nın 510. ve 522. maddeleri uyarınca 1 yıl 6'şar aydan 7 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası talep ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious