Ham yağ fiyatları tavan yaptı

Ham yağ fiyatları tavan yaptı.8834
  • Giriş : 04.06.2007 / 15:48:00
  • Güncelleme : 04.06.2007 / 16:01:39

Ham yağ fiyatları son 10 günde ton başına 100 dolar artarak, bin 80 dolara çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu fiyat ile ham yağ son 35 yılın en yüksek fiyatına ulaştı.

Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen, bir sorun yaşanmayacağını, ellerinde 5-10 bin ton arasında ham yağ bulunduğunu söyledi.

Dünya yağ fiyatlarının artması ile birlikte Türkiye'de ham yağ fiyatları da tavan yaptı. Son 10 günde 980 dolar olan ham yağın tonu 100 dolar artarak bin 80 dolara çıktı. Bu durum karşısında küçük sanayici, mal olmadığı için fiyatların daha da artacağına dikkat çekti.

Trakya Bitkisel Yağ Sanayicileri Başkanı Şevki Alanya, piyasada mal olmadığını belirterek, dışarıdan getirilen ham yağın fiyatının da vergilerle birlikte daha yükseldiğine değindi. Alanya, "Dünya Ticaret Örgütü'ne üye olan ülkelere uygulanan vergilerle, üye olmayanlara uygulanan vergiler arasında büyük farklar var. Örnek vermek gerekirse ham yağda Dünya Ticaret Örgütü'ne üye ülkelere yüzde 36 vergi uygulanırken, üye olmayanlara yüzde 60 oranında uygulanıyor. Bu da bizleri zor duruma sokuyor. Küçük sanayicinin işleyeceği ham yağ stokları yok. Türkiye'nin hasata kadar en az 60 bin ton ham yağa ihtiyacı var. Tarife kontejanı açılıp, sanayicilere eşit olarak dağıtılırsa fiyat artışını durdurabiliriz" dedi.

Edirne Yağ Sanayi (OLİN) Yönetim Kurulu Başkanı Okyar Yayalar, fiyatların yükselmesinin sebebi olarak biodizele olan ilgiyi gösterdi. Yaylalar, "Dünyada fiyatların artmasının sebebi biodizeldir. Soya ilk defa ayçicek fiyatlarının üstüne çıktı. Bununla paralel olarak da ham ayçiçek yağ fiyatları da arttı. Maliyetler yükselmeye başladığı için fiyatlar raflara yansımaya başlayacak. Gümrük vergileri ile oynanırsa dengelenir ve fiyat artışı durdurulur" görüşünü dile getirdi.

Alemdar Yağ Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Alemdar da küçük sanayicinin elinde stok olmadığını belirterek, "Türkiye'nin ihtiyacını karşılayacak stoklarımız yok. Devlet acil olarak tarife kontenjanlarını eşit bir şekilde sanayicilere açmalıdır. Vergi indirimi üreticiyi zor duruma sokacaktır. Vergi indirimi yapılırsa seçim sürecinde ikinci düzenleme yapılana kadar üretici zor durumda kalır" diye konuştu.

TRAKYA BİRLİK: "YETECEK YAĞ VAR"

Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen dünya piyasanın sürekli yükseldiğini ifade ederek, "Bu bizim ülkemizde özgü bir şey değil. Hasata kadar idare edecek kadar ham yağımız var. Trakya Birlik'in 5-10 bin ton ham yağı bulunuyor. Bu rakam tabi ki tek başına yetmez ama piyasada bulunan stoklarla yeter inancındayız. Tarife kontenjanına karşıyız. Çünkü bu üreticiyi zor duruma sokar. Ama bir ay sonra Adana'da hasata başlanacak" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious