Hamaneh yarın Türkiye'ye geliyor

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

İran Petrol Bakanı Kazem Vaziri Hamaneh, yarın Ankara'ya gelerek, Enerji Bakanı Hilmi Güler'le görüşecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İki ülke teknik heyetleri arasındaki çalışma ise ziyaret öncesi başladı. Görüşmelerde doğalgaz fiyatı, geçen kış yaşanan arz sorunu ve tahkim süreci masaya yatırılıyor.

Türk tarafı doğalgaz fiyatında indirime gidilmesini istiyor. Rusya'dan bile daha pahalı gaz sattığı belirtilen İran ise buna yanaşmıyor. Türkiye, bu konuda, İran gazını Avrupa pazarlarına ulaştırma kozunu kullanıyor.
Türk tarafı, geçen kış yaşanan arz sorununun da tekrarlanmaması için gerekli önlemlerin alınmasını istiyor. İran, soğuk havanın hatlarda yarattığı tahribat nedeniyle bir süre Türkiye'ye gez verememişti.

ALIM 10 MİLYAR METREKÜPE ÇIKACAK

İran'dan alınan gaz, bu yıl plato (en üst) düzeyine çıkacak. Bu nedenle Türkiye'nin 10 milyar metreküp gaz alması gerekiyor. Türkiye'nin 2005'te 4.3, 2006'nın ilk beş ayında 2.5 milyar metreküp gaz aldığı göz önüne alınınca, 2007 alımının nasıl tamamlanacağı tartışılıyor. İran sözleşmesinde "al-ya da öde" yükümlülüğü bulunuyor.
İki taraf arasında süren tahkim süreci de değerlendiriliyor. Taraflar tahkim sürecini pazarlık konusu yaparken, Bakanlık yetkilileri, iki taraf arasında uzlaşma sağlanırsa iki bakanın resmi açıklamasında sonuçların açıklanabileceğini belirttiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious