Hamaney cuma hutbesinde seslendi

Hamaney cuma hutbesinde seslendi.10164
  • Giriş : 19.06.2009 / 18:42:00

Tahran Üniversitesi'nin bahçesinde yüzbinlerce kişinin katıldığı cuma namazı hutbesinde dini lider Ayetullah Ali Hamaney'den önemli mesajlar geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, halkın Cumhurbaşkanı seçimine yüksek oranda katılarak, ''İslam Cumhuriyeti''ne bağlılığını gösterdiğini söyledi.

Hamaney, Tahran Üniversitesi bahçesinde yüz binlerce kişinin katıldığı cuma namazı hutbesinde, geçen hafta yapılan 10. dönem Cumhurbaşkanı seçimi ve sonraki süreçte yaşanan gelişmelere değindi.

Halkın ''eşi benzeri görülmemiş bir şekilde'' seçimlere ilgi gösterdiğini belirten Hamaney, sorumluluğunun bilincinde olan halkın ''bir kez daha düşmanlara gereken cevabı verdiğini'' belirtti.

''Büyük bir destan yaratan halka teşekkür ediyorum, her türlü övgüye layık olan halkı takdir ediyorum'' diyen Hamaney, ''Tarihe geçecek olan bu seçim, Batı için siyasi bir depremdir'' ifadesini kullandı.

''Halkın kendi kaderini belirlemedeki olgunluğunun sandığa yansıdığını'' belirten Hamaney, bunun sonraki süreçte de devam etmesini diledi.

Seçim sonuçlarına itiraza da değinen Hamaney, bu konuda yasal sürecin takip edilmesini istedi ve seçim denetleme mekanizmasının yapısı gereği usulsüzlüğün söz konusu olamayacağını savundu.

-''İNSANIN KALBİ KAN AĞLIYOR''-

Hamaney, seçim sonuçlarının açıklanmasından sonraki süreçte baş gösteren olayların kabul edilemeyeceğini belirterek, ''halkın kötülüğünü isteyenlerin durumu suistimal ettiğini'' söyledi.

''Kargaşa ve fitne peşinde olanların halkın arasına karışarak çıkardığı olaylarda hayatını kaybedenler olduğunu'' belirten Hamaney, ''Bunun cevabı nasıl verilecek, insanın kalbi kan ağlıyor'' dedi.

Seçimlerin sıhhatine gölge düşürecek iddia ve söylentiler konusunda aylar öncesinden uyarıda bulunduğunu hatırlatan Hamaney, ''halkın seçimlere yüksek oranda katılımından rahatsız olan düşmanların'' seçim sonuçlarını sorguladığını kaydetti.

Hamaney, seçim sonuçlarına itirazda yasal çerçevenin dışına çıkılmaması uyarısını yineledi ve aksi durumda istenmeyen olaylar karşısında ilgili tarafların mesul olacağını belirtti.

Seçim rekabetinin asıl yerinin sandık olduğunu belirten Hamaney, rekabetin sokaklara taşınmaması konusunda ilgili tüm tarafları uyardı.

Hamaney, adayları ve halkı, seçilmiş cumhurbaşkanının yanında yer almaya çağırdı.

-CUMHURBAŞKANI ADAYLARINA ELEŞTİRİ-

Ayetullah Hamaney, seçim kampanyalarında adayların televizyonda tartışmalarının olumlu ve olumsuz tarafları olduğunu söyledi.

''Adayların birbirini insaf sınırının ötesinde eleştirmesini hatta delilsiz ve mesnetsiz suçlamalarda bulunmasını'' doğru bulmadığını kaydeden Hamaney, sistemin sütunu olarak tanımladığı eski Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani ve eski Meclis Başkanı Natık Nuri hakkındaki iddia ve suçlamaların kabul edilemeyeceğini kaydetti.

Hameney, adaylar arasında görüş ve program farklılığının doğal olduğunu, halkın en layık olanı seçmek için sandık başına gittiğini söyledi.
Adayların seçim kampanyası süresince özgür bir ortamda programlarını tanıttığını kaydeden Hamaney, baştan sona her şeyin halkın gözü önünde cereyan ettiğini ve halkın, oylarıyla ülke yönetimine katıldığını belirtti.

-''ADAYLAR İSLAM CUMHURİYETİ'NİN HİZMETİNDE''-

Hamaney, Cumhurbaşkanı adaylarının hepsini çok yakından tanıdığını ve onlarla birlikte çalıştıklarını belirtti ve ''Adayların dördü de farklı zaman ve zeminde İslam Cumhuriyeti'ne hizmet etti ve ediyor'' ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ı başarılı çalışmalarından dolayı öven Hamaney, Mir Hüseyin Musevi'nin savaş yıllarında 8 yıl boyunca başbakanlık yaptığını, halka hizmetlerinin sayılamayacağını söyledi.

Hamaney, diğer adaylardan Muhsin Rızai'nin uzun yıllar Devrim Muhafızları komutanlığı göreviyle ülkeye hizmet ettiğini, eski Meclis Başkanı Mehdi Kerrubi'nin de devrimin öncesi ve sonrası çalışmalarıyla İslam Cumhuriyeti'nin hizmetinde olduğunu kaydetti.

Dini lider, adayları ''halkın bir parçası'' olarak tanımladı ve hizmet yarışında farklı düşüncelere sahip olmalarının rekabetin doğasında var olduğunu belirtti.

-ABD VE BATIYA UYARI-

Hamaney, hutbesinin son bölümünde ABD ve Avrupa ülkelerinin İran'daki seçimlere ilişkin açıklamalarına değindi.

''Halkın seçimlerde yarattığı destanın düşmanları hayrete düşürdüğünü'' söyleyen Hamaney, ''önceki seçimlerde olduğu gibi bu seçimde de halkın kötülüğünü isteyen dış güçlerin iş başında olduğunu'' belirtti.

Hamaney, ABD'nin son dönemdeki diyalog ve dostluk söylemlerinin gerçek olmadığının seçimlere ilişkin açıklamalarla ortaya çıktığı görüşünü dile getirdi.

Batılı yetkililerin seçimleri değerlendirirken ''gerçek niyetlerini'' ortaya koyduklarını ifade eden Hamaney, ''düşmanların yüzündeki maskenin düştüğünü'' söyledi.

Hamaney, Batılı ülkelerin özellikle de İngiltere'nin kitle iletişim araçlarını kullanarak İran'ı istikrarsızlaştırmak istediğini, ancak halkın uyanık olduğunu ve onların emellerine ulaşmasına izin vermeyeceğini kaydetti.

ABD ve Batıyı, ''İran hakkında yanlış hesap yapmamaları'' yönünde uyaran Hamaney, ''aradan 30 yıl geçmesine rağmen onların hala İran halkını tanıyamadığını'' söyledi.

-CUMA NAMAZINDAN NOTLAR-

Ayetullah Hamaney'in kıldırdığı cuma namazına katılımın son 30 yılda benzeri olmadığı belirtildi.

Devlet televizyonunun yayımladığı havadan çekilen görüntülerde, namaz saflarının kilometrelerce uzunlukta olduğu görülüyor.

Halkın cuma namazına katılma yönünde günler öncesinde yapılan çağrıların etkili olduğu belirtiliyor.

Namaza katılanların sayısı hakkında kesin bir rakam belirtilmese de sayının bir milyonun üzerinde olduğu bile söyleniyor.

Namaza Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Meclis Başkanı Ali Laricani, Yargı Erki Başkanı Ayetullah Mahmud Haşimi Şahrudi ve Anayasayı Koruyucular Konseyi Genel Sekreteri Ayetullah Ahmed Cenneti başta olmak üzere çok sayıda üst düzey yönetici ile askeri yetkili katıldı.

Tahran'ın dört bir yanından büyük gruplar halinde namazın kılınacağı alana gelen halkın İran bayrağı, İran İslam Cumhuriyeti'nin kurucusu Ayetullah Humeyni, dini lider Ayetullah Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın fotoğraflarını taşıdığı görüldü.

Namaz öncesi ve sonrası yürüyüşte ''ABD'ye ölüm'', ''İngiltere'ye ölüm'' ve ''İsrail'e ölüm'' sloganları atıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*