'Hamas, Abbas'ı darbe yapmaya çalışmakla suçluyor'

  • Giriş : 11.06.2006 / 00:00:00

Filistin'de iktidarda bulunan Hamas, Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ı kendilerine karşı bir darbe hazırlamaya çalışmakla suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avustralya'da yayın yapan ABC News'in internet sitesindeki habere göre, Hamas sözcülerinden Muşir el Masri, İsrail'in dolaylı olarak tanınmasına neden olan planın oylanacağı referandumun 26 Temmuz'da yapılacağını açıklayan Abbas'ın bu kararını darbe girişimi olarak değerlendirdi. Masri, "Bu Filistin topraklarında bir ayaklanma başlatma ve kanunlara karşı gelme girşimidir" dedi. Referandum kararının Filistin halkı arasında tarihi bir ayrışma anlamına geldiğini kaydeden Masri, diyalog ortamından kaçıldığını ifade etti. Başbakan İsmail Heniyye de referandumun ülkede ayrılıkları kışkırtacağını söylemişti.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'in var olma hakkını tanıma anlamına gelen planı 26 Temmuz'da referanduma sunulacağını duyurmuştu. Abbas'ın dün imzaladığı kararnamede, "Kudüs, Batı Şeria ve Gazze'de yaşayan Filistinliler ulusal birlik belgesi -mahkumların hazırladığı belge- hakkında karar vermek üzere 26 Temmuz'da referanduma çağırılmıştır" denilmişti.

İsrail hapishanelerindeki Filistinli mahkumlar tarafından hazırlanan belgede, ulusal birlik hükümetinin kurulması, İsrail'e saldırıların durdurulması ve 1967'de İsrail tarafından işgal edilen toğraklar üzerinde İsrail'le yan yana yaşayacak bir Filistin devletinin kurulması çağrısı yapıyor.

Hamas, referandumun anayasada yeri olmadığını ifade ederek, Mahmud Abbas'ı hükümetin çalışmalarını baltalamakla suçluyor. Filistin Devlet Başkanı Abbas ise anayasada referandumu yasaklayan bir madde olmadığını vurguluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious