Hamas, başbakanlığı istiyor

  • Giriş : 18.08.2006 / 00:00:00

Hamas, yeni birlik hükümetinde de başbakanlığı istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve iktidardaki Hamas'ın, yeni bir ulusal hükümet kurma üzerine anlaşmasının ardından görüşmeler sürerken, Hamas'ın, başbakanlık ve bazı önemli bakanlıkları elinde tutmayı istediği belirtiliyor. Ancak Abbas'ın El Fetih hareketinin, Hamas'ın bu türdeki pek çok isteğini kabul etmediği bildiriliyor. El Fetih yönetimi ise Hamas'ı uluslar arası ambargoyu kaldırmak için hiçbir şey yapmamakla suçluyor.

Hamas yetkilisi, Usame El Muzaini, gazetecilere yaptığı açıklamada Hamas'lı Başbakan İsmail Haniye'nin, Mahmud Abbas'a nasıl bir birlik hükümeti istediklerini açıklayan bir mektup yazdığını söyledi. Muzaini, açıklamasında kurulacak hükümetin başbakanın Hamas'tan olması gerektiğini ve çoğunluğun yine Hamas'ta olması gerektiğini belirtti. Yine de kesin bir durum olmadığını belirten Muzaini, "Hamas'ın parlamentoda çoğunlukta olduğunu düşününce mantıklı olan da bu" diye konuştu.

İsrail'i tanımayan Hamas, ocak ayındaki Filistin seçimlerini kazanarak El Fetih'e üstünlük sağlamış ve Haniye Başkanlığında hükümeti kurmuştu. Ancak ABD ve Avrupa ülkeleri, Hamas'ın İsrail'i tanımaması, şiddetten vazgeçmemesi ve geçmiş anlaşmaları kabul etmemesi gibi sebeplerden dolayı Filistin'e yaptıkları yardımları kesmişlerdi.

Bölgede son zamanlarda iki grup arasında artan şiddet olayları ve İsrail'in Gazze'ye yeniden girmesinden dolayı Abbas, uzun süredir hükümeti feshetme konusunda baskı altındaydı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious