Hamas, El Fetih karargahını bombalıyor

Hamas, El Fetih karargahını bombalıyor.15098
  • Giriş : 14.06.2007 / 11:37:00

Filistin'de Hamas ve Fetih grupları arasındaki iç savaş giderek şiddetini artırıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Filistin'de Hamas ve Fetih grupları arasındaki iç savaş giderek şiddetini artırırken, Filistin topraklarının ikiye bölünme endişesi yaşanıyor.

Son olarak Hamas'a bağlı silahlı kişilerin, teslim olmaları için verdikleri ültimatomun süresinin dolmasının ardından çevresini sardıkları Fetih'in Gazze'deki en büyük güvenlik karargâhını bombalamaya başladıkları bildirildi.

Hamas, Gazze'de yayın yapan radyosundan duyurduğu ültimatomla yerel saatle 09.20'ya kadar karargâhın içindekilerin dışarıya çıkmalarına izin vereceğini belirtmişti. Sürenin dolmasının ardından ise Hamaslı militanlar, karargâha otomatik silahlar ve havan toplarıyla ateş açmaya başladı.

Fetih'e bağlı Önleyici Güvenlik Gücü tarafından kullanılan ve çok fazla cephanenin de bulunduğu karargahın, Hamas'ın eline geçmesi halinde bunun Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Fetih örgütüne karşı büyük bir darbe olacağı belirtiliyor.

Gazze kenti sakinleri, kentte birçok önemli bölgenin Hamas'ın elinde olduğunu ve Hamaslı militanların Fetih'e ait yerlerin etrafını sarmakta olduğunu belirtiyorlar.

Mahmud Abbas şu an Batı Şeria'daki Ramallah kentinde bulunuyor. Uzmanlar, Hamas ve Fetih arasında yaşanacak bir kırılmanın, Filistin topraklarını Gazze ve Batı Şeria olmak üzere ikiye bölebileceğini ifade ediyorlar.

Öte yandan Mahmud Abbas'ın yerel saatle 10.30 civarında Hamas ile birlikte kurdukları birlik hükümeti konusunda bir açıklama yapması bekleniyor. Abbas ve Fetihli yetkililer, daha önce bir ateşkes sağlanmaması halinde birlik hükümetinden çekileceklerini duyurmuşlardı.

Mahmud Abbas'ın dün gece de Hamaslı Başbakan İsmail Haniye'yi telefonla aradığı, her iki tarafın da barış sağlanması gerektiği konusunda hemfikir oldukları; ancak bir barış anlaşması imzalanması için gerekli şartların oluşmadığı konusunda uzlaştıkları belirtildi.

Görüşmede Haniye'nin, Mekke'de varılan anlaşmaya göre Abbas'tan bütün güvenlik güçlerinin denetimini kendisine vermesini istediği kaydedildi. Abbas'ın ise bir uzlaşmadan önce Hamas'ın saldırıları durdurmasını istediği ifade edildi.

Filistin'deki iç çatışmalarda Cumartesi gününden beri ölenlerin sayısı 80 kişiyi geçti. Ölenlerin arasında çok sayıda sivil ve çocuk da bulunuyor.

Öte yandan hastane yetkilileri, dün gece bir Hamas militanının Refah kentinde aracına düzenlenen havan topu saldırısı sonucu öldüğünü aktardılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious