Hamas, erken seçim kararını illlegal buldu

  • Giriş : 16.12.2006 / 00:00:00

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, iktidardaki Hamas hükümetiyle partisi El Fetih arasındaki krizin çözülmesi için erken seçime gitme kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Abbas, Filistin televizyonundan canlı yayınlanan konuşmasında hükümeti feshetme yetkisinin olduğunu belirterek "Başkanlık ve yasama seçimleri için erken seçim çağrısında bulunmaya karar verdim. En temel yasalar, gücün kaynağının halk olduğunu söyler. Bırakalım da kararı halkın kendisi versin" dedi. Hamas yönetimi ise erken seçim çağrılarını reddederek Abbas'ın bu kararının "illegal" olduğunu savundu. Hamas, daha önce de erken seçimin hükümete yönelik bir darbe olacağını bildirmişti. Erken seçimin 3 ay içerisindeki bir tarihte olabileceği belirtiliyor.

Mahmud Abbas, Ramallah'ta yaptığı konuşmasında en kısa süre içinde Parlamento ve Başkanlık seçimleri yapılması gerektiğini belirtti. "Başkanlık ve yasama seçimleri için erken seçim çağrısında bulunmaya karar verdim. En temel yasalar, gücün kaynağının halk olduğunu söyler. Bırakalım da kararı halkın kendisi versin" diyen Abbas, "Bu bir anayasal haktır ve ben bunu ne zaman istersem kullanırım" diye ekledi.

En kısa süre içerisinde gerekli hazırlıkları yapması için seçim komisyonu ile konuşacağını aktaran Filistin Devlet Başkanı, feshetmenin ardından geçici dönemde de teknokratlardan oluşan bir birlik hükümeti kurmak için tüm çabaların sarf edilmesi gerektiğini kaydetti. Abbas, teknokratlardan müteşekkil olacak hükümetin amacının, Batı'nın uyguladığı yardım ambargosunu kaldırmak olduğunu dile getirdi. Abbas, erken seçimin bir iç savaşa sebep olacağı yönündeki endişelerin ise yersiz olduğunu kaydetti. El Fetih lideri, "Acıların ve zorlukların sorumlusu kim olursa olsun, sivil savaşın içine batmamıza izin vermeyeceğiz." ifadesini kullandı

ERKEN SEÇİM 3 AY İÇİNDE

Abbas'a yakın kaynaklar ise kendisinin, erken seçimin 3 ay içerisinde olması istediğini bildirdi. Abbas'ın yardımcılarından Yasir Abed Rabbo, erken seçimin tarihinin bir hafta içinde belirleneceğini ve muhtemelen 3 ay içerisinde bir tarih olacağını kaydetti.

HAMAS KARŞI ÇIKTI: KARAR İLLEGAL

Mahmud Abbas'ın erken seçim kararının ardından Hamas yönetimi karara tepki göstererek bunun illegal olduğunu bildirdi. Hamaslı milletvekili Ahmed Bahar, Abbas'ın kararının "illegal" olduğunu söylerken, gruptan yapılan açıklamada da Abbas'ın bu çağrısının reddedildiği kaydedildi. Diğer bir Hamaslı vekil Muşir El Masri de "Bu çağrıyı reddediyoruz ve kararın illegal olduğunu düşünüyoruz" açıklamasını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious