Hamas, İsrail ile ateşkes istiyor

  • Giriş : 15.06.2006 / 00:00:00

Hamas hükümetinin, İsrail ile ateşkes yapmak istediği ve Gazze'den İsrail'e füze saldırılarının durması için diğer Filistinli gruplarla konuşmaya hazır olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ancak Hamid, öncelikle İsrail'in Gazze ve Batı Şeria'daki operasyonlarını durdurması gerektiğini sözlerine ekledi.

Hamid, Başbakan İsmail Heniyye ile bugün konuştuğunu belirterek, "Heniyye kesinlikle her yerde huzur istediğimizi söyledi.'' dedi.

Hamas, Gazze sahilinde Filistinli sivillerin öldüğü cuma günki saldırının ardından İsrail ile 16 ay süren ateşkese son vermişti.

Bu arada Hamas, İsrail'in El Fetih'e silah sevkiyatı yapmasını eleştirdi. Hamas, İsrail'in bu hareketinin zaten var olan gerginliği tırmandıracağı uyarısında bulundu. Hamas milletvekili Muşir el Masri, Devlet Başkanı Mahmut Abbas'tan silah sevkiyatı konusunda bir açıklama beklediklerini söyledi. Masri, İsrail'in bu davranışının Filistin halkı arasında ayrılık yaratmaya yönelik olduğunu belirtti.

Yediot Ahronot gazetesi, İsrail'in Hamas'a karşı güçlenmesi için Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'a bağlı El Fetih güçlerine yaptığı silah sevkiyatını tamamladığını yazmıştı. Gazetenin haberinde İsrail'in Hamas ile gerginlik yaşayan El Fetih'e 950 adet Amerikan yapımı M-16 tüfeği gönderdiği kaydedilmişti.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert de Londra'da yaptığı açıklamada, Abbas'a destek verilmesi gerektiğini belirterek silah sevkiyata onay verdiğini söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious