Hamas, İsrail'i tanımaya hazır değil

  • Giriş : 27.02.2007 / 00:00:00

Hamas lideri Halid Meşal, Hamas’ın İsrail’i tanımaya hazır olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Meşal, bir gazetecinin İsrail’i tanımalarıyla ilgili sorusu üzerine, "Öncelikle İsrail’in Filistin topraklarındaki işgaline ve Filistin halkına çektirdiği acıya bir son vermesi lazım. İsrail bunu yaptığında Filistin halkı da pozisyonunu netleştirecek" karşılığını verdi.

ABD’ye Orta Doğu politikasını yeniden gözden geçirme çağrısında bulunan Meşal, "Onlardan bu ön yargılı politikalarını durdurmalarını ve düzeltmelerini istiyoruz. Halka, özellikle de Filistinlilere saygı göstermesini istiyoruz" diye konuştu.

ABD’nin Filistin’e yönelik ablukayı daha da genişletme planının sadece onlara yönelik bölgede nefretin daha da artmasına neden olacağını söyleyen Meşal, "Arap ve Müslüman olarak biz barış ve özgürlük istiyoruz. İşgali, üstünlüğü veya diğer saldırgan planları kabul etmiyoruz" dedi.

Kendilerinin kimseye saldırmadığını ve kimsenin de kendilerine saldırmasına izin vermeyeceklerini söyleyen Meşal, "Amerikan halkına karşı bir kinimiz yok ama bölgede şiddet ve düşmanca planları reddediyoruz" diye konuştu.

Arap ve İslam dünyasının Filistin-İsrail anlaşmazlığında ara bulucu rolü üstlenen Orta Doğu Dörtlüsü’nün politikasında değişiklik istediğini belirten Meşal, şunları söyledi:
"Arap ve İslam dünyası, onlardan Mekke toplantısına olumlu bir karşılık vermesini bekliyor. AB ve BM’nin de bu doğrultuda Rusya ile işbirliği yapmasını ümit ederiz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious