Hamas, Mısır sınırının kontrolünü alacak

  • Giriş : 15.06.2007 / 13:41:00

Hamas, Gazze Şeridi'nin Mısır'la sınırındaki geçiş noktasının kontrolünü almayı planladığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki geçiş noktası, bu hafta başında çatışmaların yayılmasıyla birlikte kapanmış, sınırda güvenliği sağlayan El Fetihli görevliler Mısır'a kaçmıştı.

Mısır-Gazze sınırı, İsrail-Filistin anlaşması gereğince Avrupa Birliği gözlemcileri tarafından izleniyor. Gözlemcilerin ya da İsrail'in, Hamas'ın bu planını kabul edip etmeyeceği henüz bilinmiyor.

Gazze Şeridi'nin İsrail ile arasındaki Erez sınır geçişindeki görevliler de çatışmaların yoğunlaşması nedeniyle kaçmışlardı.

İsrail ordusu, dün akşam yolcu geçişlerinin yapıldığı Erez kapısı dahil Gazze'den bütün geçiş noktalarını ikinci bir emre kadar kapatıldığını duyurmuştu.

-EL FETİHLİLER BIRAKILIYOR-

Gazze Şeridi'nde El Fetih ile Hamas arasında arabuluculuk yapan Mısır güvenlik heyeti, bölgeden ayrılıyor.

Gazze'deki yerel haber sitelerinden PalPress'in iddiasına göre, arabuluculuk görüşmeleri yapan Mısır heyetinin başkanı Burhan Hammad, görüşmek üzere Hamas heyetini Gazze'deki Mısır Temsilciliğine çağırdı, ancak Hamas heyeti bu toplantıya gelmedi,

Hamas'a bağlı özel güvenlik birimlerinin El Fetihli 5 kişiyi Mısır heyetinin önünde tutukladığı, Hammad başkanlığındaki Mısır güvenlik delegasyonunun da bunun üzerine Gazze'den ayrılma kararı aldığı belirtildi. Hammad'ın, "Bizim burada artık görevimiz kalmadı" dediği kaydedildi.

Bu arada, aralarında 1 milletvekilinin de bulunduğu 5 El Fetihlinin kaçırılmasının ardından El Fetihli yetkili Hüseyin Şeyh "Onları öldürürseniz Batı Şeria'daki Hamaslılara sonucunu hesaplayamayacağınız kadar ağır ödetiriz" dedi.

El Aksa televizyonu da, yakalanan 5 El Fetihli yetkiliyi affettiklerini duyurdu.

Hamas sözcüsü Ebu Ubeyde de, Gazze Şeridi'nde Hamas'ın ele geçirdiği tüm El Fetihlilerin serbest bırakılacağını açıkladı. Ebu Ubeyde, düzenlediği basın toplantısında aralarında El Fetih'in üst düzey komutanlarının da olduğu kişilerin zarar görmeden bırakılacaklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious