Hamas, yeni sınır anlaşmasından yana

  • Giriş : 23.01.2008 / 18:59:00
  • Güncelleme : 23.01.2008 / 19:09:16

Gazze Şeridi'ndeki fiili Hamas hükümetinin Başbakanı İsmail Haniye, El Fetih ve Mısır hükümetine, Gazze ile sınır geçişleri konusunda yeni bir anlaşma yapma çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Haniye, Mısır'da, sınır geçişlerini açacak "ulusal katılım temeline" dayalı bir anlaşma için acil toplantı isterken, Hamas'ın bölgedeki bir kısım kontrolü Filistin Yönetimi'ne devretmeye hazır olduğu mesajını da yineledi.

Haniye, Gazze'deki Başbakanlık bürosundan, Hamas'ın El Aksa televizyonuna yaptığı açıklamada, "Bu konularda her şeyi kontrol eden tek taraf olmak istemiyoruz" dedi.

Ancak, Haniye'nin çağrısı, Filistin yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın Batı Şeria'daki hükümetinden derhal olumsuz karşılık buldu.

Filistin Yönetimi Bakanlarından Eşref El Acrami, Haniye'nin katılım çağrısının, Abbas'ın, Gazze Şeridi'ndeki Hamas kontrolunun tümüyle devredilmesi yolundaki taleplerinden yan çizme anlamına geldiğine işaret etti ve "Haniye'nin söylediği her şey, en basitinden, her durumdan siyasi çıkar sağlama amacına dayanıyor. Bu sorunun bir parçası, çözümün değil" dedi.

Hamas'ın Şam'daki siyasi lideri Halid Meşal de, Gazze'de silahlı militanların sınırları patlayıcılarla yıkıp, on binlerce Gazzeli'nin Mısır tarafına geçişinden sonra yaptığı açıklamada, örgütünün Gazze-Mısır sınırındaki kargaşa ortamını çözmek için çalışmaya hazır olduğunu belirtmiş, ancak bunu sınırın Filistin ve Mısır kontrolüne verilmesi şartına bağlamıştı.

Meşal, Hamas'ın Mısır ve Filistin Yönetimi'ndeki rakipleriyle birlikte hareket ederek, sınır bölgesine düzeni getirme niyetinde olduğunu söylerken, "Hamas hareketindeki bizler ve İsmail Haniye başkanlığındaki Filistin hükümeti, Ramallah'taki kardeşlerimiz ile Mısır'daki kardeşlerimize, geçiş noktalarını yönetmek için bir anlaşmaya hazır olduğumuzu ilan ediyoruz" demişti.

Meşal, Şam'da düzenlediği basın toplantısında, en önemli şeyin, Gazze'de kuşatmayı kaldırma olduğunu belirterek, şunları söylemişti:

"En önemli şey, Refah geçişinin tümüyle Filistinliler ve Mısırlıların kontrolünde, herhangi bir şantaj söz konusu olmaksızın açık kalmasıdır. Biz, hiçbir şeyi kontrol etmek istemiyoruz. Özgürlük ve Filistinli halkımıza yardım istiyoruz."

İsrail'in 2005 yılında Gazze'den çekilmesi sonrası yapılan anlaşma doğrultusunda, Refah geçişi Filistin Yönetimi ile Avrupalı gözlemcilerin denetimine verilmiş, ayrıca İsrail, geçenleri kontrol amacıyla, sınıra kamera, monitörler ve bilgisayarlar yerleştirmişti.

Söz konusu anlaşma, geçen yıl Haziran'ında, Hamas'ın bölgeyi El Fetih denetimindeki kuvvetlerin elinden çatışarak almasıyla çökmüştü.

Refah snır geçişi etrafındaki duvarların kısmen yıkılmasıyla 350 binden fazla Gazzelinin Mısır tarafına akın ettiği belirtiliyor.

Gazze-Mısır sınırındaki durumdan Mısır'ı sorumlu tutan İsrail Savunma Bakanlığı ise günde 250 bin litre fuel oilin Gazze'ye sevk edileceğini, ancak sınır geçişlerinin, ikinci bir emre kadar ham malların hem de insanların geçişine kapalı kalacağını duyurdu.

-HAMAS SÖZCÜSÜ ZÜHRİ: GAZZE'DE YAŞANANLAR BU NOKTAYA GETİRDİ"-

Gazze'deki Hamas sözcüsü Sami Ebu Zühri ise Mısır-Gazze sınırında yaşananların, Gazze'deki Filistin halkının içinde bulunduğu facianın boyutlarını gözler önüne serdiğini belirterek, "Bu olaylar, Filistin halkının yaşadığı kuşatma ve bunalım sonucunda gerçekleşmiştir. Gazze'de yaşananlar, Filistin halkını duvarın patlatılması noktasına getirmiştir" dedi.

Sami Ebu Zühri, bundan sonra sınır kapısının kontrol altına alınmasının zor olduğunu öne sürdü, Mısır'a da kapının sürekli açık kalması çağrısını tekrarlarken, Gazzelilerin İsrail kontrolündeki sınır kapılarından geçmek istemediklerini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious