Hamas 52 milyon dolar dağıtacak

Hamas 52 milyon dolar dağıtacak.14649
  • Giriş : 27.01.2009 / 08:16:00

Hamas, 22 gün süren İsrail harekatının ardından evini ve işyerini kaybeden Filistinlilere 52 milyon dolar para yardımı dağıtacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yaklaşık 2 milyar dolarlık zararın ortaya çıktığı Gazze'de operasyon neticesinde 21 binden fazla binanın ağır zarar gördüğü ya da yıkıldığı belirtiliyor.

Bu binalardan 219'unun büyük fabrikalar olduğunu belirten Hamas yetkilileri, İsrail'in operasyonla Gazze ekonomisini durma noktasına getirdiğini söylüyor.
Vurulan binalar arasında Gazze'deki en büyük un fabrikası olan El Bedir'in de yeraldığını kaydeden yetkililer, İsrail ambargosu nedeniyle yaşanan ekmek sıkıntısının, operasyonun ardından daha da arttığını, zira El Bedir fabrikasına düzenlenen bombardımanda, bölgeye birkaç ay yetecek buğday stoğunun da imha edildiğini ifade etti.

Fabrikanın oraklarından Reşid Hammada, toplam kayıplarının yaklaşık 3 milyon dolar olduğunu belirterek, 'Üretime başlamak için gereken ekipmanı getirtebilsek bile, yeniden üretime geçmemiz 6 ay ila 1 yıl arasını bulacak' diye konuştu.

Bu arada un stoklarında yaşanan azalma nedeniyle Filistinli tüccarların İsrail'den yüzde 50 daha pahalı fiyata un almak zorunda kaldıkları bildirildi.

AB'DEN FİLİSTİNLİLERE 58 MİLYON EURO

AB Komisyonu'nun insani yardım ve kalkınmadan sorumlu üyesi Louis Michel, Louis Michel ayrıca AB Komisyonu'nun Filistin halkına 58 milyon Euro tutarında insani yardım sağlayacağını bildirdi.

Michel, İsrail'den de insani yardım ekiplerinin Gazze'ye girişinde kolaylık sağlamasını istedi.

Michel ayrıca Avrupa Birliği ve Hamas arasında hiçbir diyaloğun kurulamayacağını bildirdi.

Michel, Gazze'de basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Hamas bir terörist hareket. Uluslararası toplumun bir muhatabı olma şansını kaçırdı ve bunu yaparak tartışmasız biçimde Filistin halkının bölünmesine yol açtı" dedi.

Terörizmi bir araç olarak kullanan bir hareketle konuşulamayacağını ifade eden Michel, "Hamas'ın takındığı tavrı direniş olarak kabul edemeyiz. Masum sivilleri öldürüyorsanız bu direniş değil, terörizmdir" dedi.

Michel, Avrupa'nın, Gazze Şeridi'ni kontrol eden Hamas'la olası bir diyaloğa girmeden önce İsrail'in varolma hakkını kabul etmesini istediğini yineledi

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*