Hamas: Af Örgütü 'dengesiz' rapor açıkladı

Hamas: Af Örgütü 'dengesiz' rapor açıkladı.17607
  • Giriş : 02.07.2009 / 14:27:00

Hamas, Uluslararası Af Örgütü'nün "savaş suçu" işlemekle itham ettiği rapora tepki göstererek, bunun "dengesiz" ve "profesyonellikten uzak" bir rapor olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Uluslararası Af Örgütü, 117 sayfalık raporunda, İsrail'in geçtiğimiz kış aylarında Gazze'ye düzenlediği bombardımanda her iki tarafın da savaş suçu işlediğini duyurdu.

Örgütün raporunda, İsrail ordusunun sivillerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde, topçu ateşi ve fosfor bombası gibi yöntemlere başvurduğunun altı çizildi.

Örgüt, geçen yılın son günlerinde düzenlenen ve üç hafta süren hareket boyunca yüzlerce sivilin nokta atışı yapan silahlarla öldürüldüğünü, bazı sivillerin ise yakın mesafeden açılan ateşlerle hayatlarını kaybettiğini belirtiyor.

Uluslararası Af Örgütü, İsrail'in güneyine yönelik roket saldırılarında ise Hamas'ın savaş suçu işlediğini öne sürdü.

Gazze Şeridi'ni kontrol altında bulunduran Hamas'ın Sözcüsü Sami Ebu Zuhri ve Fevzi Berhum, Uluslararası Af Örgütü'nün suçlamalarını reddederek, mağdur olan tarafın Gazzeliler olduğunu vurgulayarak, raporun, hiç bir Hamas yetkilisinin görüşüne başvurulmadan hazırlandığını ifade etti.

Ebu Zuhri, raporda, İsrail'in Gazze'de meydana getirdiği tahribat, ciddi suçlar ve işgalin göz ardı edildiğini savunarak, raporun Filistinliler'in işgale karşı direnme hakkını reddeden bir anlayışla kaleme alındığını söyledi.

Hamas sözcüleri, uluslararası hukukun işgal edilen yerlerde bulunan insanların haklarını korumakla yükümlü olduğunu hatırlattı.

Gazze'ye silah sokulması ile ilgili iddialar hakkında ise sözcü Berhum, "Bu büyük bir yalandır. Bu, ablukanın devam ettirilmesi ve daha da sıkılaştırılması konusunda uydurulan bir yalandır" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*