HAMAS: 'Artık İsrail ile ateşkes yok'

  • Giriş : 24.04.2007 / 00:00:00

Filistinli HAMAS örgütünün silahlı kanadı, bugün İsrail topraklarına düzenlediği füze saldırısının ardından, İsrail ile Kasım 2006'da varılan ateşkese son verdiğini duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

HAMAS'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayı'nın sözcüsü Ebu Ubeyda, "Artık ateşkes yok. Ateşkese uymayan taraf düşman İsrail'dir. Şimdi sıra Filistinli gruplarda" dedi.

Ubeyda, İzzeddin El Kassam Tugayı militanlarının, bu sabah İsrail topraklarına düzenlediği füze ve havan saldırılarının, son günlerde Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde 9 Filistinlinin öldürülmesine misilleme olduğunu belirtti.

HAMAS'ın silahlı kanadının bu sabahki roket ve havan saldırılarında can kaybı olmadı.

"Avrupa'da gizli görüşme" iddiası

Bu arada Filistin'de yayımlanan önemli gazetelerden El Kuds, İsrailli yetkililerle Filistinli yetkililerin, 2008 sonunda bağımsız bir Filistin devleti kurulması hakkında bir anlaşmaya varmak amacıyla Avrupa'da gizli görüşmeler yaptığını yazdı.

Güvenilir kaynaklara dayandırılan haberde, Filistinli ve İsrailli yetkililerin, bir Avrupa başkentinde ABD ve Avrupa himayesinde gizlice bir araya gelerek, gelecek yıl sonunda bağımsız bir Filistin devleti kurulmasının nihai statüsüyle ilgili meselelerde anlaşma sağlamaya çalıştığı belirtildi.

Görüşmelerde İsrail-Filistin anlaşmazlığının, "Filistinli mültecilerin akıbeti, sınırlar, Kudüs ve Yahudi yerleşim birimleri" gibi çetin başlıkların gündeme geldiği belirtilen haberde, görüşmelerin amacının ABD Başkanı George Bush'un İsrail ile Filistin olarak iki devletli vizyonunu, görev süresinin dolacağı Ocak 2009'dan önce hayata geçirmek olduğu ifade edildi.

Haberde, bu görüşmelerin, ABD ve Avrupa ülkelerinin İsrail hükümetine baskısı sonucu yapıldığı vurgulanırken, Filistinli başmüzakereci Saib Erakat'ın da "bu tür görüşmelerden haberi olmadığı" sözlerine yer verildi.

Haberde, bununla birlikte Erakat'ın, "gayrıresmi bazı görüşmelerin yapıldığını" söylediği, ancak başka açıklamada bulunmadığı da ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious