Hamas ateşkes çağrısını kabul etti

Hamas ateşkes çağrısını kabul etti.11449
  • Giriş : 14.01.2009 / 23:50:00

İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, Hamas'ın, Mısır'ın ateşkes planını kabul ettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Taraflar arasında ateşkese varılması amacıyla Orta Doğu'da temaslarda bulunan Moratinos, bu akşam geldiği Kudüs'te gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Hamas, Mısır'ın bu girişimini desteklediğini ve kabul ettiğini açıkladı'' dedi.

Moratinos, ''Buraya geldiğimizde tek bir hedefimiz vardı: Mısır'ın ateşkes planına destek vermek. Yarın, İsrailli temsilcinin de Mısır'ın planını kabul etmesi için aynı ilgi ve istekle çalışmayı sürdürüyoruz'' diye konuştu.

İsrail Savunma Bakanlığı yetkilileri, bakanlığın üst düzey yetkilisi Amos Gilad'ın, Hamas ile ateşkes çabaları çerçevesinde yarın Mısır'a gideceğini açıklamıştı.

İspanya Dışişleri Bakanı Moratinos, Orta Doğu turu çerçevesinde bu sabah Mısır'ın başkenti Kahire'de Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile görüştü. Moratinos, daha sonra Kudüs'e geçerek İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Başbakan Ehud Olmert ile bir araya geldi.

Bu arada, adının açıklanmasını istemeyen Mısırlı bir diplomatik yetkili de Hamas'ın planı kabul ettiğini ve İsrail'den yanıt beklediklerini söyledi.

Mısırlı yetkili, ''Amos Gilad gelince neler olup bitecek göreceğiz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*